A Gazprom beleegyezett, hogy eladja részesedését a Latvijas Gaze lett gáztársaságban - jelentette a Kommerszant gazdasági napilap.
Többségi, 34 százalékos pakettjének értékesítése lehetővé teszi, hogy az uniós szabályoknak megfelelően a lettek kettéválasszák a vállalatot. A harmadik energiacsomag értelmében ugyanis nem birtokolhatja ugyanaz a cég a gáz forgalmazását, valamint tárolását és szállítását.
Ebbe az oroszok nem voltak hajlandók belemenni, ezen bukott meg a Déli Áramlat gázvezeték terve, amihez az Európai Uniónak bele kellett volna mennie, hogy ugyanaz a cég, a Gazprom, a földgáz kitermelője legyen az azt továbbító elosztó rendszer tulajdonosa.
Orosz elemzők szerint a Gazprom azért döntött az uniós szabály elfogadása mellett, hogy ne ismétlődjön meg a litvánokkal folytatott - és elvesztett ütközete. A litván Lietuvos Dujos esetében ugyanis, ahol 37 százalékos részvénytöbbséggel rendelkezett, 2012-ben pert vesztett az UNCITRAL-nál, az ENSZ békéltető bíróságánál, és 2014-ben kénytelen volt a litván pakettjét 164 millió dollárért eladni. Az engedmény fejében ígéretet kapott, hogy annak ellenére, hogy le kellett mondania az infrastruktúra feletti ellenőrzésről, Lettország és Litvánia tisztességes árat fog fizetni az orosz gázért - a Gazprom Export jelentése szerint az eddigi adásvételek ezt igazolták is.
Az elemzők úgy vélik, a mostani döntéssel a Gazprom bizonyítani akarja, hogy rugalmas és kész elfogadni az új játékszabályokat, ezzel is alátámasztva elvárását, hogy az unió viszont hagyja jóvá az Északi Áramlat 2 építését, amely a Balti-tenger alján futó vezetékben továbbítaná az orosz gázt Németországba.