Az európai üzletemberek 2009 óta most a legoptimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mit sem törődve az elmúlt hetek vészterhes eseményeivel. A jó hangulatot nem tudta elrontani a második legnagyobb portugál bank hajszál híján elkerült csődje, az EU-orosz viszony lefagyása és Gázai övezettől Szírián és Irakon át Líbiáig a Közel-Kelet számos országát érintő válságsorozat sem - derül ki a CNBC cikkéből.

A régóta mélyponton lévő kamatok, amelyek emelkedése a belátható időn belül nem várható, továbbá az Európai Központi Bank meglebegtetett gazdaságösztönző lépései felülírják az vezérigazgatók egyéb okok miatt érzett aggodalmait - derült ki a Young Presidents Organization (YPO) cégvezetők körében végzett felméréséből. Sőt, az erősödő geopolitikai feszültségek ellenére, még javult is a vezetők hangulata.

A Banco Espirito Santo megmentése, ami 6,6 milliárd dollárjába került a portugál államnak, valójában pozitív az ország gazdasága szempontjából - magyarázza Michele Raucci, az YPO tagja. A pénzintézet megrendülése igazából csak a részvényesi ősz hajszálait gyarapítja. Portugália ezt leszámítva kiválóan muzsikál, miután a kormány tolja a pénzt a gazdaságba a növekedés élénkítése érdekében.

Hiteles kormányok kellenének

Eközben Görögország, Olaszország és Spanyolország magabiztosabban tekint a jövője elé, mint az eurózóna centrumához tartozó, gazdaságilag erősebb országok. Kevesebb, mint két évvel a görög és a spanyol mentőakció, illetve a ciprusi pénzügyi sokk után (az utóbbiban a helyi bankok betétesei is elvesztették megtakarításaik egy részét - a szerk), az adóssághegy alatt nyögő periféria országok sokkal optimistábbak, mint északi szomszédaik - emeli ki az YPO közleménye a 3000 cégvezető megkérdezésén alapuló felmérés tanulságait összegezve.

Amire ennek hátterével szükségük van a vezérigazgatóknak, a geopolitikai stabilitás Európában. Olyan megbízható kormányokat akarnak, amelyek elkötelezettek a magánszektor tevékenységének élénkítése iránt.