Úgy tűnik, hosszabb távon elhárult a veszélye annak, hogy a Peugeot-val és Citroennel rendelkező autósok egy csődbe ment autógyártó ügyfelei legyenek. A PSA Peugeot-Citroen, illetve a kínai Dongfeng Motors autógyártó cég és a francia kormány aláírta azt a megállapodást, amelynek eredményeként az utóbbi kettő 800-800 millió eurót fektet be a francia vállaltba, s ezzel 14-14 százalékos részesedést szerez.
A vállalat jelenlegi részvényesei további 1,4 milliárd euróval emelik befektetésüket. (A 800 milliós összeg a Mercedes kecskeméti beruházásnak felel meg - a szerk.) Az új tulajdonosok megjelenése és a tőkeemelés nyomán a Peugeot család részesedése 25,4 százalékról 14 százalékra - azaz a Dongfeng és a kormány szintjére - csökken.
Még mindig veszteség
A Dongfeng, amely Kína egyik legfiatalabb autógyártója, a Fengshen márkájú nehéz teherautókról ismert. A cég egy ideje közös vállalkozást működtet a Peugeot-val. Az autógyártó közleménye szerint a mostani befektetéstől azt várják, hogy 2020-ra évi 1,5 millió autóra növelik a Dongfeng, Peugeot és Citroen logó alatt értékesített autók számát. A megállapodás értelmében a termelés bővítésén kívül egy új kutatási és fejlesztési központot is létrehoznak.
Európa második legnagyobb autógyártója ezzel egyidejűleg beszámolt tavalyi pénzügyi adatairól is. Eszerint a nettó veszteség 2,32 milliárd euróra csökkent 2013-ban az egy évvel korábbi ötmilliárd euróról. Az árbevétel 2,4 százalékkal, 54,1 milliárd euróra esett.
A Dongfeng a második kínai autógyártó, amely európai befektetésekkel erősít. Előtte a Geely vásárolta meg a londoni taxikat gyártó Manganese Bronze Holdingsot, illetve a svéd Volvót. A Peugeot-t 200 évvel ezelőtt alapították, kezdetben kávémalmoknak szállított berendezéseket. A cég az elmúlt években a európai újautó-piac zsugorodásának egyik legnagyobb vesztese volt.