A Biden-adminisztrációnak a legerősebb technológiai vállalatok megfékezéséért folytatott küzdeleme egyik utolsó lépéseként Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission – FTC) vizsgálatot indított a Microsoft ellen, annak felderítésére, hogy valóban megsértette-e a trösztellenes törvényeket.
Az ügynökség hosszú és részletes hivatalos információkérést küldött a vállalatnak, amelyben a felhőalapú számítástechnikai, mesterséges intelligencia- és kiberbiztonsági termékeiről kérdeztek.
Elsősorban a felhőalapú számítástechnikai kínálat irodai és biztonsági termékekkel való összekötését kritizálta az FTC. Az ügynökség az MI-üzletágban is vizsgálja a szoftvercég befektetéseit: a Microsoft a ChatGPT piacra dobó OpenAI-val való együttműködés mellett számos termékébe, köztük a Bing keresőmotorjába is beépítette mesterséges intelligenciát.
Januárban már egy széles körű vizsgálatot indított a technológiai óriáscégek és az MI startupok közötti stratégiai partnerségek – köztük a Microsoft OpenAI-ba történő befektetése ügyében – a kormányzati szervezet
Nemcsak az USA-ban néz szembe ilyen eljárásokkal a technológiai óriás, idén júniusban az Európai Unió is megvádolta a redmondi céget, hogy illegálisan kapcsolta össze csevegő- és videóalkalmazásait az Office termékeivel.
Nemcsak Bidenék szemét szúrja a Microsoft
A vizsgálat részeként az FTC kitért arra, hogy miként kezeli a Microsoft a felhőben használt szoftverek licenceit – írja az Sg.hu
Az ügynökség a NetChoice, a Google és az Amazon konkurens felhőszolgáltatókat képviselő iparági csoport egyik megjegyzését idézte, amely azzal vádolta a techóriást, hogy a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásaiba zárja az ügyfeleket azáltal, hogy megváltoztatta azokat a feltételeket, amelyek alapján rivális termékeket használhatnak az ügyfelek.
Ha a vállalat ügyfelei egy másik felhőszolgáltatót akartak használni, akkor további szoftverlicenceket kellett vásárolniuk.
Trumppal vége a nehézségeknek?
A vizsgálat elrendelő Lina Khan – a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság elnöke – feltehetően hamarosan távozik a posztjáról, mivel kevesebb mint két hónap van hátra a Biden-adminisztráció hivatali idejéből. Az FTC regnáló elnöke a nagyvállalatok felügyeletét szorgalmazta az ügynökségnél, azonban Trump hivatalba lépését követően várhatóan elnézőbbek lesznek a techóriásokkal.
Khan elnöksége alatt a Federal Trade Commission szintén beperelte a versenyellenes magatartással vádolt Amazont és Metát.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma – a reklámtechnológiában betöltött erőfölénye miatt – ugyancsak pert indított a Google, valamint az Apple ellen: utóbbival szemben azért, mert megnehezíti a fogyasztók számára, hogy hozzáférjenek a konkurens alkalmazásokhoz.
Az elemzők szerint nem világos, hogy a republikánus kormányzat mennyiben folytatja-e a technológiai vállalatok szabályozására irányuló bideni politikát.