A versenyszférában tevékenykedő vállalatokként természetesen a gazdasági hasznosságot is egyértelműen ki kell, hogy tudjuk mutatni - jelentette ki Johannes Vetter, az OMV szóvivője. Ezért folyamatban van a Nabucco West elnevezésű projektvariáció kidolgozása, amely lényegesen rövidebb, mint az eredeti változat - tette hozzá.
A Nabucco West a török földgázvállalattal partnerségben a bolgár-török határtól, az osztrák határon át szállítana földgázt az európai piacokra - fejtette ki a szóvivő.
A brit Financial Times márciusban "a beruházást ismerő vállalatvezetői forrásokra" hivatkozva azt írta, hogy a 3900 kilométeresre tervezett Nabucco mögött álló cégek - elismerve, hogy az eredeti elképzelést "kihívások terhelik" - egy "karcsúsított" változattal álltak elő. Ennek a vezetéknek a hossza a korábbi tervekben szereplőnek hozzávetőleg a fele lenne.
Orbán Viktor hétfőn Brüsszelben azt mondta, hogy a Mol szerinte kivonul a Nabucco nemzetközi gázvezeték-építési beruházásból. "Nem vagyok szakértője a témának, de azt látom, hogy még a magyar társaság, a Mol is elhagyja a teljes projektet" - fogalmazott a kormányfő az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) elemzőintézet rendezvényén. Hozzátette ugyanakkor, hogy a Nabucco Magyarország számára is fontos projekt, mert összefüggésben áll azzal a törekvéssel, hogy az ország megszüntesse egyoldalú függőségét az energiaellátás biztosításában.
A Mol úgy reagált Orbán Viktor miniszterelnök hétfői bejelentésére, hogy a Nabucco-projekttel kapcsolatban több bizonytalanság merült fel, amelyeket nehéz lenne figyelmen kívül hagyni. Közölték: a projekt esetében mind a finanszírozási háttér, mind pedig a gáz forrása bizonytalan. "Ezeket az aggályainkat többször is jeleztük a Nabucco Nemzetközi Társaság igazgató tanácsában. Továbbra is elkötelezettek vagyunk Kelet-Közép-Európa energiaellátásának diverzifikációját illetően, de független vállalatként felelősséggel tartozunk részvényeseink iránt, a lehető legeredményesebb gazdasági teljesítményt kell nyújtanunk" - közölte a társaság.
A Nabucco Gas Pipeline International GmbH hétfőn úgy foglalt állást, hogy sikeresen halad a Nabucco gázvezeték projektje; a projekttámogatási megállapodást tavaly minden tranzitország aláírta, kialakítva ezzel a végleges jogi kereteket. A Nabucco gázvezeték projekt a tranzitállamok, köztük Magyarország által aláírt és ratifikált szerződésen alapszik, ez egyedi és erős jogi kereteket teremt a hitelezők, a termelők és gázszállítók számára - állt az MTI-hez eljuttatott közleményükben. Egyelőre a Nabuccóhoz nem jutottak el olyan jelzések, hogy ez változna - írták.