Szergej Kuprijanov a rendkívüli sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a Gazprom értetlenül áll az Európai Bizottság versenyfelügyeleti vizsgálata előtt és azt Brüsszel nyomásgyakorlásaként értékeli. Mint mondta, "viszonylag gyenge lábakon álló gazdaságú országok továbbra is azt követelik, hogy a Gazprom olcsóbban adja nekik a földgázt". Hozzátette, hogy ez nem felel meg a piaci szabályoknak.
A szóvivő elmondta, hogy az elnöki rendelet szerint a Gazpromnak is mostantól az erre a célra egy hónapon belül létrehozandó kormányzati hatósággal kell egyeztetnie minden lépését, amely állami érdekeket érint.
Az utasítás vonatkozik a szerződések módosítására is, így a földgáz árát sem csökkentheti az orosz gázcég önálló hatáskörben. Azt sem határozhatja meg ezentúl, hogy például eladja-e az üzletrészét, részvényeit, tulajdonát, vagy külföldi működési jogosultságát. Mindezt csak abban az esetben fogja engedélyezni az illetékes állami hatóság, ha az nem sérti az Orosz Föderáció érdekeit.
A sajtótájékoztatón kiosztott orosz államfői rendelet a 2004-ben stratégiai fontosságúvá minősített nyílt részvénytársaságokra és vállalatokra vonatkozik, valamint azok leányvállalataira, abban az esetben, ha külföldi államok, nemzetközi szervezetek, államszövetségek hatóságai, intézményei, ellenőrző vagy szabályozó szervei követelésekkel állnának elő az orosz cégekkel szemben.
Szergej Kuprijanov nehezményezte, hogy az Európai Unió tavaly nem teremtett lehetőséget a párbeszédre a vitás kérdésekről, holott a cég nem egyszer kezdeményezte a dialógust. Nem volt még példa arra, hogy működésük negyven éve alatt ne tudták volna rendezni a problémákat - tette hozzá.
Kijelentette, hogy a Gazprom továbbra is elkötelezett az európai földgázpiac liberalizációja mellett. A földgáz árának kialakításával kapcsolatos uniós kifogásokat furcsállta, mondván, a világban hasonló árképzési modellek működnek.
Közölte, a Gazprom a jövőben is a hosszú távú szerződések keretében a kőolaj világpiaci árához kívánja igazítani a gáz árát. Remélte, hogy az Európai Bizottság visszatér a konstruktív párbeszédhez.
Az Európai Bizottság a múlt kedden jelentette be: versenyfelügyeleti vizsgálatot indított a Gazprom ellen, hogy kiderítse, a cég akadályozza-e a versenyt a közép- és kelet-európai országok gázpiacain, és ezzel megsérti-e az Európai Unió monopóliumellenes előírásait. Felmerült a gyanú, hogy a Gazprom megakadályozta a gázszállítások diverzifikálását ezekben az országokban, valamint indokolatlan árakon, a kőolaj árához kötve adja a földgázt.