"Az előkészítő munka felgyorsulása láttán 98 százalékot adok a megállapodás sikerének" - mondta a Reuters hírügynökségnek a Gazprom egyik illetékese, hozzátéve, hogy az ár kérdésében is közelednek az álláspontok. Egy pekingi székhelyű olajipari szakértő is hasonló véleményének adott hangot: "a tárgyalások felgyorsultak ... ami annyit jelent, hogy a függőben maradt kérdéseket hamarabb rendezik mint korábban" - fogalmazott.
Szakmai berkekből származó információk szerint Vlagyimir Putyin, az Oroszországi Föderáció elnökének jövő hónapban esedékes kínai látogatása alkalmából már létre is jöhet a megállapodás a Gazprom és a kínai állami China National Petroleum Corp. között. A tárgyalások már egy évtizede húzódnak, de a feleknek az árban még nem sikerült megállapodniuk.
Vlagyimir Putyin május 20-21-én látogat Sanghajba, bár a Kreml az utat hivatalosan még nem jelentette be.
Az értesülések szerint a megállapodás felgyorsítása érdekében a Gazprom árengedményt tett, és 10-11 dollárért szállítana egymillió brit hőegységnyi (Btu = British thermal units, 1 Btu = 1,054-1,060 kilojoule) földgázt. Szakértők úgy tudják, hogy Kína Türkmenisztántól 9 dolláros mmbtu (millió brit hőegység) áron vásárolja a földgázt. Értesülések szerint Kína oroszországi földgázmezők megszerzésére is igényt tartana, amibe viszont Moszkva ódzkodik belemenni.
2018-tól szállítana gázt a vezeték
A tárgyalások évi 38 milliárd köbméter, Kína éves szükségletének egynegyedét fedező földgázmennyiség szállításáról folynak. A még nem létező földgázvezeték 2018-ban kezdené meg a szállításokat Kelet-Szibériából Kínába. A Gazprom az értesülések szerint szívesen látna kínai befektetéseket a gázvezeték infrastruktúra kiépítésében.
A Rosnyefty kínai gázszállítási tervei is a megállapodás felgyorsítására késztetik a Gazpromot. A Rosnyefty ugyanis engedélyt kapott cseppfolyósított földgáz (LNG) exportálására. A Rosnyefty emellett meg kívánja háromszorozni kínai olajszállításait is, ami tavaly 300 ezer hordó volt.
A Rosnyefty belépése az orosz gázexportpiacra gyors megállapodásra készteti a Gazpromot és nagyban rontja is tárgyalási pozícióját - mutatott rá egy moszkvai bank magát megnevezni nem kívánó szakértője.
Most, vagy soha
Az Oxford Institute for Energy Studies kutatóintézet szerint a Gazprom kénytelen lesz megkötni a megállapodást, mégpedig "most, vagy soha". "A megállapodás - amennyiben megkötik - a korábban jelzettnél lényegesen nagyobb hatással lesz a kínai belföldi gázpiacra, valamint a földgáz regionális és globális kereskedelemére" - írja a kutatóintézet negyedéves rendszeres kiadványa, hozzátéve, hogy "amennyiben nem jön létre a megállapodás, Oroszországnak az elkövetkező években már jóval nehezebb dolga lesz kihasítani magának egy szeletet az ígéretes ázsiai földgázpiacból.
A Reuters megkeresésére sem a Gazprom, sem a China National Petroleum Corp. nem kommentálta az értesülést.
A Gazprom Európa földgázfelhasználásának egyharmadát fedezi szállításaival és ez adja bevételeinek 80 százalékát. A Gazprom a 2,2 milliárd dolláros kifizetetlen gázszámla miatt az ukrán gázszállítások leállítását helyezte kilátásba. Az európai gázszállítások egy része ukrán területen halad át.