A Balti-tenger alatt Németországba vezető Északi Áramlat 1 vezeték előre nem tervezett karbantartása tovább mélyíti a Moszkva és Brüsszel közötti energetikai patthelyzetet - írja a Reuters. A Gazprom szerint a gázvezeték egyetlen megmaradt kompresszora is karbantartásra szorul.
A gázszállítás más vezetékeken keresztül is csökkent azóta, hogy Oroszország februárban megszállta Ukrajnát, amit Moszkva "különleges katonai műveletnek" nevez. A lépés további zavart fog okozni, különösen Németország számára: az iparának energiaellátása nagymértékben függ az orosz gázszállításoktól. Az Európai Unió azzal vádolta Oroszországot, hogy fegyverként használja az energiát. Moszkva tagadta a vádat, és az Oroszország elleni szankciókat okolta az export visszaeséséért - írja a hírügynökség.
A leállás augusztus 31-től szeptember 2-ig tart, és egy júliusi, tíz napos karbantartás után következik, amely félelmeket keltett azzal kapcsolatban, hogy Oroszország újraindítja-e a június közepe óta csökkentett mennyiségű szállításokat.
Az oroszok jobbra-balra tekernek a gázcsapokon
Az Északi Áramlat gázvezeték eddig is csak kapacitásának ötödével üzemelt, ami felerősítette azokat a félelmeket, hogy Oroszország a téli fűtési szezon kezdetén teljesen leállíthatja a gázszállítást, és megnehezíti a tárolók feltöltését.
Németország folyamatosan tölti gáztárolóit, hogy felkészüljön a télre: augusztus 17-én a tárolók 78 százaléka volt tele, ami valamivel több, mint az uniós átlagos 76 százalékos arány.
A Gazprom szerint újraindul majd a szállítás szeptemberben
A Gazprom szerint a karbantartás befejezése után - ha műszaki hiba nem lép fel - újraindul a jelenlegi mennyiségnek megfelelő, napi 33 millió köbméteres szállítás. (Ez a mennyiség az Északi Áramlat napi 167 millió köbméteres teljes kapacitásának mindössze 20 százaléka.)
A Gazprom közölte, hogy a megmaradt Trent 60 gázkompresszor-állomáson a Siemens Energyvel végzi el a karbantartási munkákat. Az orosz cég korábban éppen a Siemens karbantartási munkájára, egy Kanadában felújított gázturbina szankciók miatti le nem szállítására hivatkozva csökkentette az Északi Áramlaton a szállítást. Németország szerint ez azonban csak ürügy arra, hogy gazdasági kárt okozzanak az oroszok, a turbina nem esik szankció alá.
Mentőövet dobtak az Unipernek
Németország júliusban 15 milliárd eurós mentőcsomagot dolgozott ki az Uniper vállalatnak - amely az orosz gáz legnagyobb importőre és az európai energiaválság eddigi legjelentősebb vállalati áldozata -, miután Oroszország drasztikusan csökkentette a gázszállításokat, és arra kényszerítette a német céget, hogy máshol vásároljon sokkal magasabb áron gázt - írja a Reuters.