Németország célja, hogy 2030-ra a kibocsátásmentes hidrogén az energiaszektor meghatározó részévé váljon, bár az ukrajnai orosz inváziót követő gázszállítási zavarok miatt az ország rövid távon kénytelen környezetszennyező energiaformákhoz folyamodni, hosszabb távú célként pedig a megújuló üzemanyagokra törekszik. A múlt héten a HH2E bejelentette egy második nagy üzem terveit – számolt be róla a Reuters.
A kelet-németországi Lusatia régióban található Leag, amely a cseh EPH befektető és a PPF Investments magántőkecsoport tulajdonában van, 2030-ig 7 gigawatt nap- és szélerőművet kíván üzembe helyezni. A HH2E társalapítója, Andreas Schierenbeck elmondta: a vállalat 4 gigawatt elektrolízis-kapacitás telepítését tervezi, hogy hozzáférjen a megújuló energiához.
Az új infrastruktúra versenyképessége
Az elektrolízisberendezések a megújulóan termelt villamos energiát vízen keresztül vezetik át, hogy azt hidrogénre és oxigénre bontsák. A zöld hidrogén szén-dioxid kibocsátása nélkül szabadít fel energiát, ami azt jelenti, hogy kibocsátásmentes energiaforrásként használható.
A hidrogénszkeptikusok azonban azt mondják, hogy az új iparág a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó hagyományos szereplők életének mesterséges meghosszabbítását szolgálhatja ahelyett, hogy új szereplőknek adna esélyt. Egyesek szerint az is bizonytalan, hogy az új infrastruktúra költségei versenyképesek lesznek-e, és hogy elegendő megújuló energia áll-e majd rendelkezésre a zöld hidrogén előállításához.
Germany's HH2E, brown coal firm Leag agree on green hydrogen cooperation https://t.co/QwRdnRyvEt pic.twitter.com/LXlVkJ9tqt
— Reuters Business (@ReutersBiz) February 3, 2023