A növekedés hátterében elsősorban az alaptevékenységekből származó bevétel emelkedése állt. Az év végén a bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, ami több mint 10 százalékos növekedés a 2020-ashoz képest.
Tavaly folytatódott az NBB tőkésítési programja, az év végén a pénzintézet befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót, ami több mint 12 százalékos növekedés 2020 végéhez képest - írja az MTI.
A tárgyidőszak alatt az NBB nettó hitelportfóliója több mint 16 százalékkal növekedett és elérte az 1,2 milliárd eurót. Így a 2022-es év végére előirányzott stratégia egyik kulcsfontosságú mutatóját egy évvel a tervezett időpont előtt elérték.
A treasury részleg stratégiájában az ESG-befektetések voltak a leghangsúlyosabbak; ilyenek például a "zöldkötvények", a "társadalmilag felelős kötvények" és a "COVID-19 utáni helyreállítást segítő kötvények". 2021 végén az ESG-portfólió a rögzített kamatozású treasury eszközök összvolumenének 69 százalékát tette ki.
A bank 2021-ben összesen 7 kötvénykibocsátást hajtott végre tagállamai különböző devizáiban.
Márciusban - története során először - az intézmény negatív kamatlábakkal szerzett hosszú távú finanszírozást; az év során öt egymást követő kibocsátással ismételte meg ezt az eredményt.
A hitelminősítők - az S&P Global, a Fitch Ratings és az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) - tavaly megerősítették a bank nemzetközi fejlesztési intézmény státuszát, átlagos "A" hosszú távú minősítéssel.
Nyikolaj Koszov, az NBB igazgatótanácsának elnöke a közleményben felidézte, hogy tavaly februárban felavatták állandó budapesti székhelyüket. Decemberben a pénzintézet tagállamai egyhangú határozatban úgy döntöttek, hogy beemelik a Szerb Köztársaságot az NBB tagállamok körébe - tette hozzá a 2021. év kiemelkedő eseményeit sorolva.