Az új kutatás alapján a Pfizer oltóanyaga az első két hónapban 96,2 százalékos védelmet nyújt a vírusfertőzés folyományaként történő kórházba kerülés ellen, ám a második és a negyedik hónap között 90,1 százalékosra csökken a hatékonyság, a negyedik és a hatodik hónap között pedig már csak 83,7 százalékos védelmet nyújt a vakcina - jelentette be Albert Bourla, a Pfizer vezére.
Szerinte a második dózis beadásától számított nyolc-tizenkét hónap után a beoltottaknak szüksége lesz egy harmadik, emlékeztető adagra. (A gyógyszergyártó a saját klinikai kutatásaiból származó korlátozott adatokra és az Izraelben felvett valós, lakossági adatokra hivatkozik a tanulmányban.)
Mindezt megerősítette a portálnak Mikhail Dolsten, a Pfizer tudományos igazgatója is, aki szerint hat-nyolc hónap elteltével a megfertőződött beoltottak kisebb valószínűséggel mutatnak pusztán enyhe vagy mérsékelt tüneteket, vagyis a védelem gyorsabban csökken. Ez valószínűleg teljesen, vagy nagy mértékben az antitestek és a titerek csökkenésével áll összefüggésben. Ha ezek szintjét megemeljük, akkor jó eséllyel visszafordítható a csökkenés - magyarázta.
Ennek ellenére a gyógyszergyártónak még mindig nincs egyértelmű válasza arra, hogy szükség van-e jelenleg emlékeztető oltásokra. Egyfelől a most közölt adatok nem véglegesek - bár mostanáig a legrészletesebbek is -, a vállalat csak augusztus elején tervezi benyújtani a harmadik adagra vonatkozó klinikai dokumentációkat az amerikai gyógyszerhatósághoz.
Másrészt egy befektetőkkel folytatott háttérbeszélgetésen a vállalat tisztségviselői az izraeli beoltottaknál tapasztalható csökkenő immunitási szintet annak tulajdonították, hogy az országban a világ többi részéhez képest jóval korábban indították el az oltási kampányt. (Izrael csütörtökön jelentette be, hogy a harmadik adagot mostantól a 60. életévüket betöltött személyek kaphatják meg).
A Pfizernél azt is megemlítették, hogy Nagy-Britanniából néhány hónapon belül olyan adatok érkeznek majd, amelyeket egymástól időben távolt eső vakcinációk során vettek fel, így ezek a "tartós védelmet" tükrözik majd.
Sok még a bizonytalanság
Ezen felül számos nyitott kérdés maradt még a Pfizernél, például még mindig nem tudják, hogy kiknek kell majd növelni a védettségi szintjét? Vajon a teljes beoltott népességnek szüksége lesz erősítésre? Lehet, hogy a harmadik oltásra csak az időseknek vagy az immunhiányos embereknek lesz szükségük? Milyen diagnosztikai tesztet lehet használni a titerszintek felmérésére az emlékeztető oltás beadása előtt? Mind ezekre még keresik a választ a cégnél.
Ennek tükrében elhamarkodott lehet a magyar kormány döntése, melynek alapján augusztustól a bizonyítottan veszélyben lévő sinopharmos beoltottak mellett a Pfizerrel oltottak is kérhetik a harmadik oltást. A kabinetnél ráadásul harmadik oltásként más típusú vakcinákat ajánlanak az mRNS-alapú oltóanyagot (Pfizer, Moderna) kapóknak, miközben a Pfizer azt javasolja, hogy az erős immunvédelem érdekében a harmadik védőoltás is az általa gyártott vakcina legyen.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!