A miniszterelnök elmondta: az eddiginél több területen fogják a külföldi cégeknek megkönnyíteni a hozzáférést a kínai piacokhoz. A külföldi vállalatok finanszírozást, technológiát és új látásmódot hoztak Kínába, ugyanakkor jócskán hasznot is húztak a kínai piacból. Kína kész egyre több külföldi befektetést fogadni - közölte Li Ko-csiang.
Az egyre jobban elmérgesedő amerikai-kínai kereskedelmi háború hevében Peking a múlt hónapban jelentette be, hogy feketelistát fog kiadni a "megbízhatatlan" külföldi cégekről. A lépés, melynek részletei egyelőre ismeretlenek, valószínűsíthetően visszavágás az Egyesült Államoknak, amiért az amerikai kereskedelmi minisztérium május közepén feltette a Huaweit és 68 leányvállalatát arra a feketelistára, amelyen az Egyesült Államok nemzetbiztonságára vagy külpolitikai érdekeire potenciális veszélyt jelentő cégek szerepelnek. Ezek a vállalatok az amerikai kormányzat engedélye nélkül nem vásárolhatnak alkatrészeket vagy technológiát amerikai cégektől. A szankciók megbénították a Huawei hozzáférését több nagy, félvezetőket és szoftvereket gyártó beszállítóhoz.
Donald Trump amerikai elnök a jövő héten, a G20-as országcsoport csúcstalálkozóján fog találkozni Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ami sokak szerint azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a két fél újraindíthatja a kétoldali kereskedelmi tárgyalásokat. Az egyeztetések a múlt hónapban azt követően torpantak meg, hogy amerikai tisztviselők szerint Peking visszalépett néhány korábban tett ígéretétől. Kína ezzel szemben Washingtont vádolja azzal, hogy nyomásgyakorlással próbálja egy neki tetsző megállapodás irányába terelni a kínai felet.