Új szupernehéz hordozórakéta az induló orosz űrprogram alapja - mondta el a hadi- és űriparért felelős miniszterelnök-helyettes, Dmitrij Rogozin egy televíziós interjúban. Ennek első, önálló hordozórakétának is alkalmas lépcsője a Fenix, amely önmagában is 100-150 tonnás hasznos terhet lesz képes Föld körüli pályára juttatni - jelentette a TASZSZ.
Az erre épülő rakéta alkalmas lesz a mélyűr-kutatásra és emberrel végrehajtott űrrepülésekre. Az orosz űripar teljes szervezeti átépítése és költségvetésének drasztikus csökkentése ellenére erről a tervről nem mondtak le. Pedig ambiciózus voltát jól mutatja, hogy az évtizedek óta használt Protonokat leváltó új rakétacsalád, az Angara legnehezebb változata, az A5-ös is csak 25 tonnás terhet képes felvinni, vagyis a tervezett óriás első lépcsőjének mintegy negyedét.
Pedig nem éppen lelkesítő évet zárt az ágazat, sorra zuhantak le az orosz rakéták - egymás után hat -, amelyeket eddig éppen megbízhatóságuk tett alkalmassá üzleti felhasználásukra. A vizsgálatok jelentős mértékben a vállalatirányítást tették felelőssé a kudarcokért, ezért a napokban létrehozták az egységes szervezetet, egyesítve a Roszkozmoszt, az orosz NASA-t az Egyesült Rakéta- és Űrvállalattal, az egész ágazatot összeolvasztva a Roszkozmosz Állami Vállalatban.
Ennek vezető programja az Angara hordozó rakéta létrehozása, amelynek első felbocsátását a nemzetközi űrállomáshoz 2023-ra tervezik a nagy késéssel épülő és korrupciós botrányoktól övezett Keleti Űrrepülőtérről.