Az amerikai vállalati hitelek átlagos minősítése annyira rossz, amire az elmúlt 15 évben nem volt példa - írja a Standard & Poor's tanulmányára hivatkozva a CNNMoney.

Úgy véljük, az amerikai vállalatok által felvett hiteleknél a csődök aránya emelkedni fog a következő években - véli Jacob Crooks és David Tesher, az S&P hitelelemzői a portál szerint. A kötvényt kibocsátó cégek átlagos hitelminősítése mostanra a BB kategóriába esett, amely a már nem befektetésre ajánlott szintet jelenti a cégnél, azaz bóvli. Ezzel az átlagos amerikai, hitelt felvevő cégek minősítése rosszabb, mint a 2008-as 2009-es pénzügyi válság során volt.

Ráadásul nem csak az energetikai vállalatoknál jelentkezik a probléma, az már a piaci szereplők körében egy ideje ismert, hogy ezek bajban lehetnek az alacsony olajárak miatt. Azonban számos technológiai és médiacég minősítését is lerontani kényszerült az S&P.

A hitelminősítő tanulmánya szerint 2012 óta megfigyelhető, hogy egyre több, alacsony minősítéssel rendelkező társaság kezdett el egyre nagyobb mértékben külső forrásokat bevonni a hitelpiacról. Az elmúlt négy évben a Standard & Poor's által az újonnan kötvényt kibocsátó amerikai cégekre adott minősítések 75 százaléka B minősítést kapott, ez csak egy szinttel van a már nagy csődkockázatot jelentő tripla C kategória felett.

Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek a cégek biztosan fizetésképtelenné válnának, mindössze annyit, hogy vészesen közel állnak ahhoz a szinthez, ahol a vállaltok csődöt szoktak jelenteni.

Az a folyamat, amelynek során egyre több alacsony hitelbesorolású cég próbált meg a kötvénypiacról forrásokhoz jutni, az elmúlt évek történéseinek természetes következménye.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szuper alacsony hozamkörnyezetet teremtett 2008 óta, amikor nulla közelébe vágta a dollár irányadó kamatlábát. Ez először a kockázatmentes eszközök hozamát nyomta a mélybe, majd az egyre kockázatosabb eszközök esetében is lefelé indultak a hozamok, s ez megkönnyítette ezen társaságok számára a hitelfelvételt.

Most azonban, hogy a Fed megindította kamatemelési ciklusát a folyamat megfordult. A lassú kamatemeléssel egyre inkább beszűkül majd az alacsonyabb besorolású cégek számára a forrásbevonás lehetősége, s ez ahhoz vezet, az alacsony olajárakkal és a globális gazdaság lanyha növekedésével párosulva, hogy egyre több ilyen vállalkozás nem lesz képes megfelelni fizetési kötelezettségeinek - írja a cikk.