Az EBRD 2015-ben 9,4 milliárd eurót juttatott hitelek és befektetések formájában működési térségének; ez éves rekord. A bank egy évvel korábban 8,85 milliárd, két éve nem egészen 8,5 milliárd euró finanszírozással támogatta tevékenységi régióját.
Az EBRD hangsúlyozta, hogy a globális feltörekvő térség tavaly a legrosszabb évet zárta tőkebeáramlás szempontjából a 2008-ban kezdődött pénzügyi világválság elhatalmasodása óta, és a kereskedelmi bankok is folytatták kitettségeik leépítését az EBRD működési területének számos országában.
Az EBRD 2015-ben 381 programot finanszírozott tevékenységi régiójában, amelynek most már a kelet- és közép-európai átalakuló gazdaságok mellett több arab ország, valamint Törökország, és az euróövezeti gazdaságok közül Görögország és Ciprus is része. A tavalyi volt az első olyan teljes év, amelyben a bank egyetlen új programot sem kezdett Oroszországban, összhangban a nemzetközi szankciókkal.
Ennek hatására már abban az évben a harmadára csökkent az Oroszországnak nyújtott EBRD-folyósítások összege: 2013-ban a bank 1,82 milliárd eurót, 2014-ben 608 millió eurót hagyott jóvá oroszországi programokra, tavaly pedig már egyetlen új oroszországi finanszírozást sem indított.
Az EBRD-finanszírozások legnagyobb egyedi felvevője korábban minden évben Oroszország volt, ám a bank szerdai ismertetése szerint 2015-ben és 2014-ben Törökország - ahol az EBRD öt éve kezdte meg tevékenységét - kapta a legtöbb EBRD-finanszírozást; a tavalyelőtti 1,39 milliárd euró után 2015-ben 1,9 milliárd eurót. Ukrajna volt tavaly a második legnagyobb felvevő, csaknem 1 milliárd euróval.
A bank növelte magyarországi finanszírozásait is: 2015-ben négy programra összesen 79,1 millió eurót juttatott. Egy évvel korábban két magyar programra összesen 5,5 millió eurót adott a londoni pénzintézet.
Szerdai beszámolójában - egyelőre előzetes becslésként - az EBRD közölte azt is, hogy 0,8 milliárd euró nettó nyereséget vár tavalyi évéről. Egy évvel korábban az EBRD 568 millió eurós nettó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, elsősorban az orosz és az ukrán gazdaság gyengeségéből eredő nem realizált eredményelemek miatt.