Az Európai Parlament szerint a mostani döntés kijelöli az utat a fokozatos visszatérés felé az uniós repülőtereken a résidőkiosztásra vonatkozó “használd vagy elveszíted” szabályokhoz.
A 80/20-as résidőszabályozás előírja, hogy a légitársaságoknak a kapacitáskorlátokkal működő, úgynevezett szabályozott uniós repülőtereken legalább 80 százalékban ki kell használniuk az általuk birtokolt résidőket ahhoz, hogy a következő nyári/téli időszakban ne veszítsék el azokat - olvasható a portálon.
Ezt a járvány miatt 2020 márciusától 2021 márciusáig gazdasági és környezetvédelmi szempontok miatt felfüggesztettek, azért, hogy az egyébként is nehéz pénzügyi helyzetbe került légitársaságoknak ne kelljen utasok nélkül, vagy nagyon kis kihasználtsággal “szellemjáratokat” üzemeltetniük a résidők megtartása érdekében.
A 2021-es nyári menetrend kezdetétől a küszöbértéket fokozatosan emelve állították vissza a szabályt, az idei nyári menetrendben 64 százalék volt ez a szám. A mostani döntés szerint a 2022. október 30-tól kezdődő téli menetrendben a légitársaságoknak az általuk birtokolt fel- és leszállási résidők 75 százalékát kell kihasználniuk, a 2023-as nyári menetrend kezdetétől pedig visszaáll a 80 százalékos követelmény. A hatálybalépéshez az Európai Tanácsnak is jóvá kell hagynia a döntést.
Vannak kivételek
Az EP határozata értelmében ugyanakkor kivételek is bekerültek a szabályozásba, például járványügyi vészhelyzetek, természeti katasztrófák vagy a légiközlekedést megzavaró, jelentősebb politikai zavarok (pl. ukrajnai háború) következményeként, amennyiben a légiforgalom a 2019-es adatokhoz képest két egymást követő héten keresztül 80 százalék alá esik vissza, a küszöbérték csökkenthető.