Néhány nappal azután, hogy az eddigi tulajdonos KazMunaiGaz eladta a második legnagyobb romániai kőolajcéget egy kínai társaságnak, a bukaresti terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) zárolta a Rompetrol 600 millió euróra becsült vagyonát, beleértve a Rompetrol összes töltőállomását és a petromidiai finomítót is. Hétfőn leállt a tőzsdei kereskedés az óriásvállalat részvényeivel.
A DIICOT hétfői közleménye szerint alapos a gyanú, hogy 2003-ban egy nemzetközi bűnszövetkezet nyomására született meg az a sürgősségi kormányrendelet, amely a Rompetrolnak az állammal szembeni 603 millió dolláros adósságállományát a pénzügyminisztérium által kibocsátott állampapírokká konvertálta. Az ügyészek az összeg behajtásáig zárolták a Rompetrol vagyonát.
A KazMunayGaz 2009-ben vásárolta meg a Rompetrol olajtársaság 25 százalékát Dinu Patriciu üzletembertől, aki 2007-ben már eladta a cég 75 százalékát a kazah vállalatnak. A kazahok idén április 19-én adták tovább a részvények 51 százalékát a China Energy Company Limited társaságnak.
A különböző források szerint a cégek egymás közti üzleteivel és manipulációival a román államnak okozott kár nagysága elérheti a 670 millió eurót. A vállalatokon kívül az eljárásban lefoglalták négy magánszemély bankbetéteit, akiknek a személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra.
Az új nyomozás része egy régebbi ügynek, amelyben az időközben elhunyt milliárdos Dinu Patriciu, több volt miniszter, brókerek, újságírók, a tőkepiac szabályozásban résztvevő tisztségviselők kerültek bíróság elé sikkasztás és pénzmosás vádjával. Az elítélteket 58 millió dolláros kártérítés megfizetésére kötelezték 2014 októberében. Az állam azonban eddig csak fillérekhez jutott hozzá az ügy bonyolultsága és amiatt, mert az több országra terjedt ki, köztük Líbiára és Türkmenisztánra, Egyiptomra, Jordániára és Jemenre.