Az ingatlanlufi kipukkanása után a szélenergia bizonyult a legnagyobb befektetésnek Romániában, az elmúlt években a multinacionális energetikai cégek valósággal megrohamozták az országot, kihasználva a földrajzi adottságokat és a kormány zöld energiát támogató politikáját. Az áramszállító Transelectrica legfrissebb adatai szerint a romániai szélerőművek összteljesítménye 2012 elején már meghaladta az ezer megawattot, azaz 40 százalékkal több áramot termeltek, mint a cernavodai atomerőmű egy reaktora.

 

Zöld bizonyítvánnyal támogatnak

Az unióban is elterjedt megoldással Romániában zöld bizonyítvánnyal ösztönzik a környezetbarát energiát előállító vállalatokat, a szélerőműveket üzemeltető cégek tavaly november óta megawattóránként egy helyett már két bizonyítványt kapnak. A 15 évre tervezett támogatási rendszer a 2016-ig üzembe helyezett szélerőművekre vonatkozik. A zöld bizonyítványok piaci értéke 27 és 55 euró között alakul. Az ország keleti részében, Dobrogeában épített 11 szélerőműparkba az elmúlt években becslések szerint mintegy 1,5 milliárd eurót fektettek a külföldi energetikai cégek (egy szélturbina üzembe helyezése 1,5−1,8 millióba kerül).

 

A csehek a legerősebbek

A legjelentősebb termelési kapacitással a cseh CEZ vállalat rendelkezik, a tulajdonában lévő 155 szélkerék együttes teljesítménye meghaladja a 387 megawattot. Annak ellenére, hogy tavaly a 600 megawatt teljesítményre tervezett erőműpark mindössze 60 százalékon üzemelt, a csehek több mint 720 ezer zöld bizonyítványt értékesítettek, közel 40 millió euró értékben. Jelentős profitra tett szert az Energias de Portugal (EDP) is, a három szélerőműparkjában előállított összesen 230 megawatt áram után kapott zöld bizonyítvány 16 millió eurót termelt.

Egyre nagyobb szeletet hasít ki a piacból az olasz Enel és a spanyol Iberdrola is: az olaszok négy szélerőműparkja összesen 344 megawatt teljesítményű, a spanyol szélturbinák kapacitása pedig 80 megawatt. A román vállalatok közül a Petrom szállt be elsőként a szélerőműüzletbe, jelenleg 45 megawatt összteljesítményre képes turbinákat üzemeltet. A több éve várt jogszabály-módosítás ismét lendített egyet a befektetési kedven, a központi energiahivatal (ANRE) becslései szerint idén közel megduplázódik a szélerőművek száma. Az EDP és az Iberdrola 200, illetve 90 millió euró értékű befektetéseket tervez, miközben az Enel turbináinak termelési kapacitása az első negyedév végéig 300 megawattra nő. Nemrég GDF Suez Energy Romania is bejelentette, hogy idén 70 millió euróból 21 szélturbinát telepít Romániába.

 

Egyre csökkennek a költségek

A Romániában befektetni szándékozókat ösztönözheti, hogy egyre alacsonyabbak a szélenergia előállítási költségei. Szakértők szerint egy megawattóra előállítása 2003-ban még 150 dollárba került, 2009-re ez 80 dollárra csökkent, ugyanazon árammennyiség előállítása 2012-ben pedig már alig 50 dollárba kerül. A szélerőműparkok féktelen terjeszkedésének azonban a hálózat korlátai szabhatnak gátat, a jelenlegi infrastruktúra − elsősorban a szélerőművek változó teljesítménye miatt − évente mindössze 3 ezer megawatt átvételére képes. A piaci szereplők ezért úgy vélik, a romániai szélenergia-piac bővülése csak évi 500 megawatt teljesítménynövekedés alatt fenntartható.