A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Shopper Park Plus (SPP) csütörtökön bejelentette, négy, a Tesco által üzemeltetett szlovákiai kiskereskedelmi park megvásárlására készül.
A négy kiszemelt helyszín: Dunaszerdahely, Zsolna, Nyitra és Nagyszombat.
Az akvizíció összhangban van az SPP stratégiájával, aminek célja, hogy a régióban vezető szereplők legyenek az élelmiszer-központú kiskereskedelmi parkok tulajdonosai-üzemeltetői között.
A beruházást nem egyedül valósítanák meg, hanem egy (vagy több) külső befektető bevonásával, utóbbi(ak) részesedése 15-33 százalék közt alakul majd. A tranzakció lezárásához 36 millió euró saját tőkére lesz szükség, amelyet az SPP és a partner vagy partnerek tulajdoni hányaduk arányában biztosítanak.
A szükséges saját forrást az SPP tőkeemeléssel teremti elő, legfeljebb 2,3 millió darab új törzsrészvényt bocsátanak ki, zárt körben. A tőkeemelés maximum 20 százalékkal növelheti a jelenlegi részvények darabszámát. Az új részvények kibocsátási értéke 11,5-12,5 euró közötti ársávban lesz.
A tulajdonosváltás után a Tesco mind a négy helyszínen marad, 15 éves bérleti szerződésekkel.
A bruttó bérbe adható terület 72 ezer 146 négyzetméter, ebből csak a Tesco üzleteké 37 ezer 370 négyzetméter. A négy egység átlagos kihasználtsága 95 százalék. A parkok évi 8,7 millió euró bruttó bérleti díjat fizetnek a jelenlegi tulajdonosok felé.
A Tesco mellett a legnagyobb bérlők közt található a Magyarországon is jelen lévő JYSK, az ASKO nevű bútor áruházlánc, illetve divatáru és játékbolt hálózatok.
A kereskedelmi ingatlanok 83,5 millió euróért cserélhetnek gazdát, a tranzakció lezárulta után szükség lesz 4,7 millió euró egyszeri ráfordításokra is. Nem a Shopper Plus lesz a közvetlen tulajdonos, hanem annak leányvállalata (Gravedel Kft.) hoz létre egy szlovák céget, s ez köti meg az adásvételi szerződést.
A Shopper Park Plus magyarországi és csehországi élelmiszerfókuszú bevásárló parkokat hasznosít bérbeadás útján - 18 kelet-közép-európai kiskereskedelmi ingatlanból álló portfólió tulajdonosa közvetlenül, illetve leányvállalatain keresztül. Az ingatlanportfólió így oszlik meg: 14 Magyarországon, 4 pedig Csehországban található, jellemzően nagyvárosokban vagy azok közvetlen környezetében.