A rendőrség több száz embert vezényelt a helyszínre, hogy a tiltakozók ne tudják blokád alá vonni a hatalmas kiterjedésű külszíni bányát, és a mellette lévő erőműveket. Ennek ellenére több száz tüntetőnek rövid időre sikerült elfoglalnia a bányát az erőművekkel összekötő vasúti síneket, egy másik csoport pedig a rendőrsorfalon tört át sikeresen, és a bánya területére is bejutott. A tiltakozás ennek ellenére nagyrészt békés volt - írta a hvg.
A Bund nevű környezetvédő szervezet számításai szerint a résztvevők mintegy nyolcezren lehettek.
A hochneukirchi lignitbánya az elmúlt években azért került a környezetvédő tiltakozások gyújtópontjába, mert a bányát üzemeltető RWE energiavállalat a bánya bővítése érdekében ki akart vágni egy közeli erdőt.
Miután a legutóbbi felmérések szerint a németeket nagyon foglalkoztatja a klímaváltozás, és a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a Zöldpárt jelentősen megerősödött, Angela Merkel kancellár igyekszik kiemelten foglalkozni a kérdéssel, és támogatásáról biztosította azt a kezdeményezést, hogy Németország 2050-re váljon "klímasemlegessé", és ne növelje a légkörben található, üvegházhatást okozó gázok mennyiségét.
Szakértők szerint a világ országainak az évszázad közepéig fel kell hagyniuk a fosszilis energiaforrások felhasználásával, ha el akarják érni azt, hogy a világ átlaghőmérséklete az ipari forradalom előtti időkhöz képest legfeljebb 1,5 Celsius-fokkal emelkedjen.