A mostani tiltakozás konkrét oka, hogy a kedden távozik hivatalából Jan Knezínek igazságügyi miniszter, s helyére a kormányfő Marie Benesovát, a tárca egykori szociáldemokrata vezetőjét, Milos Zeman államfő tanácsadóját javasolta.
Bár Knezínek azt nyilatkozta, hogy saját kérésére távozik a miniszteri bársonyszékből, az ellenzék és a cseh sajtó többsége attól tart, hogy ez nem így van. A sajtóban olyan eszmefuttatások láttak napvilágra, miszerint a változás legfőbb célja, hogy nyomást gyakoroljanak Pavel Zeman főállamügyészre, akinek döntenie kell a kormányfő elleni esetleges vádemelésről a Gólyafészek-ügyben.
Az ügy lényege: a Gólyafészek szabadidőközpontot építtető cég korábban az Agrofert holdinghoz tartozott, amelynek egyetlen tulajdonosa Andrej Babis volt. A szabadidőközpont építéskor, 2007-2008-ban azonban a cég ismeretlen tulajdonba került, és kisebb vállalkozásként jogosultságot szerzett az ilyen vállalatok számára kiírt EU-támogatásra. Amennyiben a Gólyafészek az Agrofert része maradt volna, nagyvállalatként nagy valószínűséggel nem kapott volna uniós támogatást. A cég a pályázatban megszabott határidő letelte után ismét az Agrofert része lett. Az építtető cég utódja, az Imoba tavaly júniusban már visszafizette az államnak az 50 millió koronás (623 millió forint) támogatást. A rendőrség két hete vizsgálatait azzal zárta, hogy csalás történt az uniós támogatásokkal, s javasolta az érintettek - Babis, felesége, fia és sógora - elleni vádemelést.
Nem akarjuk megengedni, hogy Andrej Babis a minisztercserével ellenőrzése alá vonja a bíróságokat, s Csehország ezzel arra az útra lépjen, amelyen Lengyelország és Magyarország halad - olvasható a tüntetéseket szervező Million chvílek pro demokracii (Millió pillanat a demokráciáért) nevű civil társulás meghívójában.
Míg a prágai Óvárosi téren mintegy 10-15 ezren gyűltek össze, Brünnben, Ostraván, Pilsenben és néhány más városban egy-kétezer, illetve több száz volt a tiltakozók száma. A tüntetők független bíróságokat és a kormányfő lemondását követelték.
Magyarországon és Lengyelországban a bíróságok elleni támadásokkal kezdődött a demokrácia felbomlása. Nem akarunk hasonló forgatókönyvet Csehországban. Nem akarjuk, hogy a kormányfő elkerülje az igazságos bíróságot. Nem akarjuk, hogy a bíróságokat a kormányfő és az államfő tartsa kézben - áll abban a nyilatkozatban, amelyet a prágai tüntetésen olvastak fel.
Milos Zeman államfő jelezte: eleget tesz a kormányfő kérésének, és Marie Benesovát kedden kinevezi az új igazságügyi miniszternek.