Nagy-Britannia öt legnagyobb bankjának értékesítenie kellene fiókjai jelentős részét, hogy ennek nyomán legalább két új pénzintézet jelenjen meg a piacon - derült ki Ed Miliband munkáspárti vezér ma beszédének téziseiből, amelyet eljuttattak a sajtónak. A brit pénzügyi rendszer évtizedek alatt kialakult problémáinak gyökeréig kell leásnunk - idézte a szöveget a BBC.
Nagy-Britannia rendelkezik a világ egyik legkoncentráltabb pénzügyi szektorával: négy nagybank (a HSBC, a Barclays, az RBS, a Santander és a Lloyds) kezében van a piac 85 százaléka. A Munkáspárt ezért elhatározta, nem engedi meg, hogy bármelyikük még nagyobbá váljon mostani méreténél. Ha semmit sem teszünk, akkor marad a jelenlegi helyzet, amelyben ugyanazok az öreg bankok határozzák meg a gazdaság lehetőségeit, amelyek eddig - vélik a párt vezetői.
Ha a Munkáspárt győz a 2015 májusában esedékes választásokon, akkor elfogadják a fiókértékesítéssel kapcsolatos törvényt, amelyet 2020-ig kell végrehajtani, továbbá korlátozzák a bankok piaci részesedését. Emellett létrehozzák a kis- és középvállalkozások nyilvántartását, amely erősítheti a bankok versenyét a megnyerésükért. Ebből az adatbázisból a cégek teljes korábbi hiteltörténete ki fog derülni.
Mark Carney, a Bank of England elnöke, aki nyilván tudott a Miliband tervezett bejelentéseiről, a hét elején jelezte, hogy a pénzintézetek piaci részesedések korlátozása nem feltételül javítja számottevően a versenyt. Egy szervezet szétdarabolása nem garanciája annak, hogy az úgy intézmények jobb szolgáltatást nyújtanak.
Élesebben fogalmaztak a BBC-nek nyilatkozó bankárok, akik szerint a munkáspárti tervek végrehajtása akár a szándékaikkal ellentétes hatással is járhatnak. A bankok piaci részesedésük limitjének betartása érdekében arra kényszerülhetnek, hogy kihajigálják veszteséget okozó vagy más okból nem túl jó ügyfeleiket. Kérdés, hogy ezek a emberek, illetve cégek találnának-e maguknak másik bankot a piacon.