A fukusimai atomerőmű üzemeltetője, a Tepco áramszolgáltató bejelentette, hogy 100 tonna jelentős radioaktív szennyezést tartalmazó víz ömlött ki az egyik hűtővíztartályából - írta a Reuters. Az elmúlt év augusztusa óta ez volt a legsúlyosabb baleset, az akkori eset riadóztatta a nemzetközi közvéleményt. A beszámoló szerint egy nyitva hagyott szelep miatt túltöltődött az egyik tárolómedence.

A 2011-es földrengésben és cunamiban leolvadt három reaktor még mindig forró, a hűtésükre használt vizet tartályokban és medencékben gyűjtik, amelyek rendszeresen szivárognak. A legutóbbi hasonlóan súlyos balesetben 300 tonna szennyezett víz ömlött ki, amelynek egy része eljutott a Csendes-óceánba.

A Tepco most azt állítja, hogy a szennyezett víz nem folyhatott el az óceánig, mert nem volt a közelben az esővizet elvezető csatorna. A radioaktív anyagok mennyisége azonban majdnem olyan nagy volt a vízben, mint augusztusban, amikor a jelentős nukleáris baleseteket besoroló, hétszintes listán a harmadiknak megfelelő eset történt. A japán hatóságok a múlt héten figyelmeztették az áramszolgáltatót, hogy az ismételt felszólítások ellenére nem csökkentette a talajvíz radioaktív szennyezettségét az erőmű romjai körül.