Kevesebb mint két hónappal ezelőtt kisebb győzelmi jelentéssel lepte meg a szakmabelieket Stephen Elop, a Nokia vezérigazgatója. A mobiltelefon-gyártók éves találkozóján kijelentette: a cég túljutott a mélyponton, új okos mobilját viszik, mint a cukrot. Az optimizmus a tegnapi gyorsjelentés tükrében korainak bizonyult, ráadásul a helyzet olyan rossznak látszik, hogy a Bloombergnek nyilatkozó elemzők lényebében a Nokia feldarabolásának lehetőségeit mérlegelik.
A cég telefonjainak zászlós hajója, a Lumia értékesítése ugyan jobban alakult a várnál, ám az olcsóbb készülékek eladásai zuhannak a feltörekvő piacokon. Az elmúlt hónapok eredményére még nem hatott az a szerdai hír, miszerint a Lumia 900-as Micrososft-szoftverében rejtett hibát találtak, amelynek javítása és a fogyasztók kárpótlása sokba kerülhet a gyártónak.
Ürül a kassza, jön a leminősítés
A Nokia készpénztartalékai apadnak, a vállalat adósságait a bóvli kategóriába sorolhatják, ezért elemzők szerint a cégvezetésnek el kell gondolkodnia egy az eddigieknél is radikálisabb átalakítás lehetséges lépésein. Az olcsó készülékek eladásából származó bevétel harmadával, 3,4 milliárd euróról 2,3 milliárdra esett az elmúlt negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. A cég 84,3 millió telefon helyett csak 71 milliót adott el.
Ezért sok szakértő logikus lépésnek tartaná, ha a hagyományos mobilok gyártásával foglalkozó üzletágat eladnák valamelyik kínai vállalatnak, és a Nokia az okos telefonokra koncentrálna. Van aki azt is ésszerű lehetőségnek látja, hogy az utóbbit értékesítsék a Microsoftnak, amely a 14 hónapja kezdődött együttműködés alapján amúgy is hozzáfért már a Nokia technológiájához.
Ezzel követnék az amerikai Motorola útját, amely előbb leépítette az egyszerű készülékek gyártását, majd a megmaradt - az okos telefonokra koncentráló - üzletágat tavaly eladta a Google-nek.
Minek lehet még a fenekére verni?
Szintén a Microsoft lehet a vevője a Nokia birtokában lévő technikai szabadalmak egy részének. Ennek igen jó piaca van, mivel a legújabb termékek több százezer szabadalmat hordoznak, amelyek egy része gyártóik, más része versenytársaik birtokában van. Ezért keresztbe kasul perelhetik egymást a használat után fizetendő royaltyért, és ebben a versenyben annak jobbak az esélyei, aki több szabadalmat spejzol be.
A cég tavaly megpróbált megszabadulni a Siemensszel közös, távközlési eszközöket gyártó Nokia Siemensben birtokolt részesedésétől, ám a tárgyalások zsákutcába futottak. Ezeket felújíthatják - tudta meg a Bloomberg az ügyhöz közel álló forrásból. További eladható portéka a Navteq Corp., a Nokia térképekkel foglalkozó cége, amelyet 2008-ban vásárolt meg 7,3 milliárd dollárért.
És még nincs vége
Mióta átvette a cég vezetését, Elop több mint tízezer ember elbocsátásáról döntött. Csökkentették a termelést Európában - ezen belül a cég komáromi gyárában -, a gyártást áttelepítették Ázsiába. A 2011 végén foglalkoztatott 130 ezer Nokia-alkalmazott még mindig túl sok lehet, azaz további elbocsátások jöhetnek - véli Edward Snyder, a San Franciscó-i Charter Equity Research tanácsadó cég elemzője.
A vezérigazgató a gyorsjelentés tegnap nyilvánosságra hozatala után azt mondta: át kell gondolniuk, mely piacokra koncentráljanak, mely termékeket helyezzenek mások elé. Mérlegelni kell azt is, hogy eladják-e a cég vagyonának nem alapvető fontosságú részeit. Snyder szerint ezzel máris tesztelte, mit szólnának az alkalmazottak és a kormányok ahhoz, ha újabb nagy leépítések jönnének.
Egyetértés mutatkozik abban, hogy a Nokiának nincs sok ideje a befektetők bizalmának visszanyerésére. Radikális változásokra van szükség, amelyek mélységét az is jelzi, hogy sokak szerint el kellene költöztetni a cég székhelyét Finnországból egy olcsóbb feltételeket kínáló országba.