Visszautasította a magyar kormány adócsalással kapcsolatos vádjait Dirk Gerkens, az M-RTL Zrt. vezérigazgatója a bne régiós hírportálnak adott interjújában. Ezzel csak tovább akarják zrikálni az RTL-t mint, a szabad média egyik képviselőjét - derült ki szavaiból. Semmiféle adócsalást nem követtünk el, csak tovább görgettünk bizonyos veszteségeket a könyveinkben, amelyeket a PwC (az egyik legnagyobb nemzetközi számviteli tanácsadó cég) minden évben felülvizsgál - fogalmazott a tévécsatorna első embere.
A menedzser Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatójára reagált, amelyen elhangzott, hogy az RTL-t egy fiktív, csak az vállalati nyereségadó elkerülését célzó tranzakcióval gyanúsítják. Ennek alapján a miniszter utasította a NAV-ot, hogy indítson külön ellenőrzést az ügyben. Varga később az MTI-nek azt is elmondta, hogy tudomásuk szerint a tévécsatorna 23 milliárd forinttal mérsékelte adóalapját 2013-ban, ám ha ez rendben van, akkor a cég nyugodtan várhatja a vizsgálatot.
Világújdonság ez a sarc
A vita újabb fejlemény a kormány és az RTL Klub csatájában, amely a reklámadó bevezetése nyomán robbant ki - tájékoztatja nemzetközi olvasóközönségét a bne. Gerkens leszögezi, hogy az adót úgy találták ki, hogy az az RTL-nek okozza a legnagyobb fájdalmat, mivel az árbevételre - nem a nyereségre - vetették ki. Ez az eljárás ismeretlen a világon. Csak az RTL Klubnak van Magyarországon akkora reklámbevétele - évi 20 milliárd forint felett -, amely az adó 40 százalékos kulccsal adózó sávjába esik.
Az új adó kivetését megelőzően az RTL magyar vállalkozása igen jól profitált: évente négymilliárd forint körüli nettó nyereséget hozott. Ez azonban főleg a cég kábelvállalkozásaitól származott, nem az RTL Klub kereskedelmi tévécsatornától.
Nagyot akartak mondani
Gerkens felsorolja az elmúlt hetek támadásait, amelyek alapján úgy véli, hogy az adócsalás vádja csak egy ezek sorában. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korruptnak nevezte az RTL Klubot, majd a kormányközeli Napi Gazdaság (amihez, mint ismert, lassan egy éve nincs már köze a CEMP-tulajdonban lévő Napi.hu-nak - a szerk.) azt állította, hogy tavaly a menedzsment tagjai között 1,6 milliárd forintot osztottak szét. Utóbbiról kiderült, hogy valójában csak 1,6 millió és nem 14 ember, hanem a szélesebb vezetőség tagjai vehették fel, így fejenként 375 euró (115 ezer forint) jut.
A vezérigazgató úgy véli, hogy ha igaz lenne az 1,6 milliárd forint, azaz a cég tele akarná tömni a menedzserek zsebét, ahhoz sem lenne köze senkinek a részvényeseken kívül. A Napi Gazdaság azonban elő akart rukkolni egy nagy számmal, ezért tévedett három nagyságrendet.
Nincs hozzá kedvük
A cég folyamatos piszkálása ellenére Gerkens szerint a tulajdonosok "nincsenek olyan hangulatban", hogy a kivonulás mellett döntsenek. Jövőre a pluszadó miatt veszteséges lehet az RTL magyarországi vállalkozása, így üzleti tevékenysége "nyilvánvalóan átalakításra szorul". Az egyik lehetőség a reklámtarifák emelése. Erre lehetőséget kínál, hogy jelenleg 33-50 százalékkal elmaradnak a lengyel és a cseh szinttől. Ugyanakkor egyelőre nem hoztak döntést ezzel kapcsolatban.
Arra a kérdésre felelve, hogy az adóvitát bíróság elé akarják-e vinni, a cégvezető határozott igennel felelt. Nem csupán Magyarországon, hanem külföldön is, de többet nem árult el a vállalat jogi stratégiájáról. Jelenti-e ez azt, hogy EU-s szinten is jogorvoslatot kérnek? - szólt a követező kérdés. Igen, az EU-ban az az EU-n kívül is ezt tesszük - derült ki Dirk Gerkens szavaiból.