A japán kormány 689,4 milliárd jen (8,9 milliárd dollár) támogatást adott a Tokyo Electric Power Co.-nak (Tepco), amit a cég a márciusi földrengésben és cunamiban megsérült atomreaktora okozta károk megtérítésére fordíthat - jelentette a Bloomberg. A tőkeinjekció emellett segít elkerülni a vállalatnak a tőzsdei kivezetést. Edano Jukio kereskedelmi miniszter tagadta, hogy azért döntöttek volna a gyors tőkeinjekció mellett, hogy a Tepco egyáltalán le tudja adni negyedéves gyorsjelentését.

Az áramszolgáltató számításai szerint a 160 ezer ember kitelepítésével járó atomkatasztrófa miatt összesen 1,7 ezer milliárd jen (22 milliárd dollár) kártérítést kell kifizetnie. Az állami támogatásért megújulási tervet kell készítenie, amelynek Edano szerint tartalmaznia kell a tőkéje megőrzésére vonatkozó elképzeléseket is. Emellett a kormány elvárja, hogy a sorozatos tőkejuttatásokért cserében megfelelő nagyságú szavazati jogot biztosító részvénypakettet kapjon.

Lyukas a cég

A vállalat tavaly novemberi előrejelzése szerint 600 milliárd jen veszteséggel zárja március 31-én végződő üzleti évét. ehhez a válság 1,85 ezer milliárd jen kiadással járul hozzá. A cég tavaly 1,25 ezer milliárd jen veszteséget könyvelt el, amiben már része lehetett az évzárás előtt, március 11-én történt balesetnek.

Baj van a kettes blokkal

Eközben a három leolvadt reaktor egyike, a kettes blokk napok óta fokozatosan melegszik, hiába próbálják több hűtővíz befecskendezésével javítani a helyzeten. Mára 93,7 Celsius-fokra hevült a rendszer - jelentette be a Tepco szóvivője, ami jóval meghaladja a 80 fokos tűréshatárt.

Nem érzékelnek olyan izotópokat, amelyek arra utalnának, hogy a reaktorban újraindult volna a nukleáris láncreakció és a radioaktiv sugárzás szintje sem nőtt - állítja a cég. A blokk aljánál lévő két hőmérő 33 fok körüli hőmérsékletet mutat, amiből a vállalat szakértői arra következtetnek, hogy a mérőműszer hibája is felelős lehet a reaktor látszólagos hevüléséért.

A szakértők idegesek

A szakértők ugyanakkor attól tartanak, hogy ismét destabilizálódhat az atomerőmű, egy reaktorblokk ugyanis akkor tekinthető stabilnak, ha nem forróbb 100 foknál. Miután a mérés hibahatára plusz-mínusz 20 fok, rossz esetben már most átléphették ezt a szintet.

További gond, hogy az erőmű területén még mindin olyan magas a radioaktív sugárzás, hogy a szakemberek nem tudják megközelíteni az érintett részt. Így nem tudnak utána járni a baj igazi okának.

A fukusimai katasztrófát követően elrendelték a japán atomerőművek átfogó ellenőrzését, ami jelentős kiesést okozott az energiatermelésben. Szakértők szerint az energiaimport miatt vált januárban 1980 óta először deficitessé a japán külkereskedelmi mérleg. Már az újabb veszélyhelyzet előtt is úgy látszott, hogy ez néhány évig így is marad.