A tőzsdén jegyzett legértékesebb amerikai vállalat figyelmeztetése lehűtötte a befektetők bizakodását, miszerint Kína és más országok gazdaságélénkítő lépései megvédik a világgazdaságot a járvány negatív hatásaitól.
A gyorsan terjedő vírus több mint 72 ezer embert betegített meg és majdnem 1900 ember halálát okozta Kínában. Emberek milliói kényszerültek karanténba, zavarok keletkeztek az ellátási láncokban és a meghosszabbított holdújévi ünnepek után későbbre tolták ki a termelés újrafelvételét gyárakban.
A kaliforniai székhelyű Apple termékei túlnyomó részét, így az iPhone-okat is Kínában gyártja. A kínai üzemekben már elkezdték felvenni a munkát, de a termelést a vártnál lassabban tudják felfuttatni, ezért szerte a világban ideiglenesen hiány alakulhat ki az okostelefonokból.
Kínában még mindig zárva tart vagy rövidített munkaidőben üzemel az Apple számos kiskereskedelmi üzlete, ami ugyancsak visszaveti a termékek forgalmát.
A techcég üzleti évének első negyedében, tavaly október-decemberben a Kínából származó bevételek 13,6 milliárd dollárra rúgtak, ami a teljes bevétel 15 százalékát jelentette. Az iPhone az Apple húzóterméke, részaránya a teljes értékesítési bevételben meghaladta a 60 százalékot a tavalyi utolsó negyedévben.
Elemzői becslések szerint Kínában az első negyedévben megfeleződhet a kereslet az okostelefonok iránt a járvány következtében.
Január végén közzétett gyorsjelentésében az Apple még azt jósolta, hogy az idei első három hónapban a 63 és 67 milliárd dollár közötti sávba eshet értékesítési árbevétele. A szokatlanul széles sáv megadását már akkor is azzal magyarázta a technológiai mamutcég, hogy a járvány erős bizonytalanságokat idézett elő.
Az Apple hétfőn nem adott meg új árbevételi célt, és nem közölt új profit-előrejelzést sem.
Elemzők szerint az 1400 milliárd dollár piaci tőkeértékkel bíró Apple heves piaci reagálásra számíthat kedden, amikor az előző napi szünet után újraindul a kereskedés a New York-i tőzsdén.