Bár a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára már kevés uniós forrás maradt az idei évre, érdemes figyelni a pályázati kiírásokat - közölte Homolya Róbert. A hétéves tervezési ciklus végére érünk lassan, idén és jövőre összességében 200 milliárd forintnyi pályázati forrás maradt még közvetlenül a magyar kisvállalkozások számára, főképp a Gazdaságfejlesztési és a Környezet és energia operatív programok (GOP, KEOP) keretében.
Az eddig eltelt időszakkal kapcsolatban a szakember elmondta, hogy 2007 óta 673 milliárd forintnyi összeget költöttek közvetlenül a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztésére az operatív programokból. Amennyiben azt nézzük, hogy ez az összeg az összesen elkölthető 8200 milliárdhoz képest a 10 százalékot sem éri el, úgy látható, hogy van hova fejlődni - gyakorolt önkritikát Homolya. Mint mondta éppen ezért szeretné elérni azt a kormányzat, hogy a következő, 2014-2020-as időszakban az uniós források közel felét lehessen elkölteni gazdaságfejlesztésre.
Bár a tárgyalások a következő uniós költségvetéssel kapcsolatban még folyamatban vannak, az Európai Bizottság egy hónapja már megfogalmazott 11 előzetes feltételt, melyeknek szerepelniük kell az operatív programokban. Homolya szerint a kkv-kat megnyugtató fejlemény, hogy ők is bekerültek ebbe a körbe, ahogy többek közt a foglalkoztatás- és közlekedésfejlesztés, az alacsony CO2 kibocsátás, illetve a kutatás-fejlesztésre költött nagyobb pénzösszeg is.
A magyar kormány ezentúl szeretné elérni, hogy több juthasson az exporttevékenységek támogatására, a klaszterek segítésére - monda a helyettes államtitkár. Ide kapcsolódik, hogy Magyarország egyelőre komoly harcot vív az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy a Budapestet és Pest megyét magába foglaló központi régió több uniós támogatáshoz juthasson. (Jelenleg azért jut ide kevesebb pénz, mert a terület az uniós átlagnál fejlettebb - szerk.) A kormányzat célja az is, hogy vidéki fejlesztési beszállító központok jöjjenek létre, többek közt a járműipari fejlesztésekhez, így a győri Audi és kecskeméti Mercedes gyárhoz kapcsolódóan.
Az is tervbe van véve, hogy akár már jövőre le tudjuk hívni a 2014-2020-as keretből - emelte ki Homolya, hozzátéve, hogy ez egyelőre még tervezés alatt van, ám ha megvalósulhatna, akkor a pénz nagy részét a kkv-szektor kapná.