Három izgalmas és komoly festménnyel is előrukkol őszi árverésén a Virág Judit Galéria október 19-én, a hosszú hétvége előtti estén a Kongresszusi Központban. Ezek a képek egy karácsonyi árverésen is főtételek lehetnének.
Az egyik egy "wanted" Ferenczy, azaz egy olyan alkotás, amelyet az életmű-kiállítás előtti akcióban, fekete-fehér reprodukció alapján kerestek a rendezők. Ferenczy Károly életművében több lovas festmény található, de ez az 1900−1903 körüli plain air kép különösen szép, finom színárnyalatokkal, mesteri technikával megfestve. Kikiáltási ára 20 millió, becsértéke 24−32 millió forint. A másik főmű egy színpompás őszi Vaszary-kertrészlet 1938-ból − szerepelt a Magyar Nemzeti Galéria 2008-as életműtárlatán −, ennek kezdő ára 24 millió, becsértéke 34−40 millió forint. A harmadik húzó tétel egy Cézanne-hatású Tihanyi csendélet, amely 30−40 milliós becsérték mellett 20 millióról indul.
A nagymama köszöntése című Rippl-Rónai-festmény (alsó képünkön) első pillanatra akár Munkácsy-alkotásnak tűnhet − nem véletlenül. Az 1890-ben keletkezett munka megfestése idején Rippl-Rónai Párizsban, Munkácsy Mihály műhelyében tanult, aki legtehetségesebb tanítványaként kezelte őt, társasági életét is előmozdította. Rippl-Rónai közel három évet töltött el Munkácsy mellett, több szalonképet is festett a mester stílusában, ezek közül csak néhányat ismerünk. A most árverésre kerülő kép Franciaországból került haza, becsértéke 10−15 millió, kezdő ára 7 és fél millió forint. Van még egy Rippl-Rónai, a korai festmény után egy kései pasztell, Zorkáról. A 6−8 milliós becsértékkel megjelölt mű piros barett sapkában ábrázolja a lányt és 4 és fél milliótól várja a liciteket. A művész feleségét, Lazarine-t ábrázoló finom krétarajz becsértéke 4,4 és 5,5 millió között van.
Két szép Mednyánszky is elvihető, mind az Alkonyati erdő, mind az Erdőrészlet 4 millióról indul, 8−10 milliós becsérték mellett. Schönberger Armand kubista városképe 7−10 milliós becsértékkel, 4 és fél millióról indul. Több Kádár Béla-festmény is szerepel a kínálatban, közülük az egyik, a tízes években született és szabadban heverésző aktokat ábrázoló kép igen tág becsértéket kapott (4−7,5 millió forint).
A figyelemre méltó Anna Margit-képek közül kiemelendő az 1983-as Soha már, 1,3−2 milliós becsértékkel, emellett van egy 1940-es olaj csendélet férjétől, Ámos Imrétől is 1,8 milliós kezdő árral, 3,6−5 milliós becsléssel. Egy 1977-es Ország Lili, a Római Falak sorozatból 700 ezer forintról kezd, 1,5−2 milliós becsérték mellett.