A magyar bankrendszer az elmúlt 20 évben teljesen integrálódott az európai bankrendszerbe, a BÉT-en forgó vállalkozások 68 százaléka szintén külföldi - jellemzően európai kézben van. A magyar vállalatok forrásainak döntő részben szintén Európából érkezik - mondta el az MGYOSZ rendezvényén Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója. A világ bizonyos országai megtakarításukból képesek felszívni az állampapírokat. Ilyen okból nincs gondja Japánnak, de Patai szerint az olasz gazdaság is ezért áll még mindig viszonylag stabilan - a háztartások finanszírozzák az államot.

Patai emlékeztetett: 2008-ban az IMF és az EU kifejezett kérése volt, hogy a Magyarországon működő hat nagybank jelezze, nem viszi ki a tőkét az országból és támogatják a megállapodást. Két és fél óra alatt megszületett a levél, amit 2009-ben a kormányfő-váltás nyomán megismételtek a külföldi bankok. 2008-2009-ben a külföldi tulajdonosok tőkét is emeltek a magyar bankok egy részében. A bankvezetőknek egyébként nem a miniszterelnök személye, az ország számít - ezért is nyelték le a bankadó okozta pofont, a magyar makrogazdaság stabilizálása érdekében. Újabb tőkeemelések történtek az elmúlt hónapokban, ám a legújabb intézkedések után elmondható: katarzis előtt állunk - vélekedett Patai Mihály.

A bankvezető szerint egy 3-4 éves újrapozicionálási időszak előtt állunk, ahol a kormány újraértelmezné az európai és magyar pozíciókat - Patai utalt arra, hogy a végtörlesztés egyik indirekt indoka is lehetett ez. Az életbiztosítási piacon két év alatt felnőtt egy új biztosító, a CIG, amely az életbiztosítási piacot is újraértelmezi. Lehetőségek vannak a takarékszövetkezetekben is, az MFB is új poziciókat kaphat - sorolta Patai. Ám mindennek ellenére fontos tudni: hogy a magyar pénzügyi rendszer mindenképp az európai pénzügyi része marad - ebben nem lesz, nem lehet változás.

A bankszektor sajáttőke arányos nyeresége 12 százalékos, ám látni kell, hogy az itteni bank fenntartásainak költsége, a cost of capital hazánkban ezen a szinten mozog. Ha ez alá megy a mutató, a bankoknak nem éri meg fenntartani a banküzemet, miután máshol az itt befektetett pénzen ugyanannyit tudnak keresni - mondta Patai.

A magyarországi eladósodottság túlzó, a hazai eladósodás az európai átlagszinten áll. Ami komoly baj, hogy reálértéken csökken a hitelállomány, a vállalkozások hitelállománya 2008 júniusához képest harmadával csökkent. Kedvező hír ugyanakkor, hogy a rossz portfólió állományának romlása megállt, sőt csökken is a minősített állomány mértéke a vállalati portfolióban.

A telekom adóval kapcsolatban Patai azt mondta, bizonyos abban, hogy a kormányzat 4-5 évig el fogja tudni húzni a bírósági döntést. A Bankszövetség interpellált az EU-nál, de az Európai Bírósághoz nem fordult a bankadóval kapcsolatban. Borzasztóan fáj az adó, de 3 évig úgy fest el kell viselnünk - vélte a Bankszövetség elnöke. A végtörlesztési törvénnyel kapcsolatban Patai elmondta, a hétfői elnökségi ülés dönt az alkotmánybírósági beadványról. Egyelőre csak előkészületek vannak, döntés nincs az Európai Bírósághoz történő beadvánnyal kapcsolatban.