Meghatározó részesedéssel bírnak már a Sotheby'sben olyan befektetési társaságok, amelyek eddig nem a műtárgypiacon voltak ismert szereplők és a legutóbbi időkben építették ki pozíciójukat a világ egyik vezető aukciósházában. A legnagyobb port a legutóbbi vevő színre lépése verte fel: a Daniel Loeb vezette Third Point LLC hedge fund (fedezeti alap) múlt hétfőn jelentette be az USA értékpapír-felügyeletének, hogy 5,7 százalékos részesedéssel bír a New York-i tőzsdén jegyzett Sotheby'sben (ez azt jelenti, hogy még két százaléknyi papírt vásárolt a június végi állapothoz képest). Loeb jelezte, hogy részt kíván venni a ház igazgatóságában, illetve menedzsmentjében is − az 51 éves pénzembert úgy tartják nyilván a Wall Streeten, mint aki arra törekszik, hogy átalakítsa azokat a cégeket, amelyekben hedge fundja érdekeltséget szerez. Legismertebb manővere talán az volt, amikor felforgatta a Yahoo-t, olyannyira, hogy saját jelöltjét, Marissa Mayert ültette az online keresőt működtető cég vezérigazgatói székébe − emlékeztetett a Reuters −, legutóbb pedig azzal keltett kisebb botrányt, hogy a szórakoztatóipari érdekeltség leválasztását javasolta a Sonynak, amelyben 7 százalékos részesedéssel rendelkezik.
Korábban a Nelson Peltz vezette Trian Fund Management jelentette be, hogy mintegy 3 százalék körüli részesedésnek megfelelő Sotheby's-részvényt vett a júniussal zárult három hónapban, három héttel ezelőtt pedig a Marcato Capital Management közölte, hogy 6,6 százalékos részesedést halmozott fel az aukciósházban (így már a második legnagyobb tulajdonosa a BlackRock befektetési társaság után). E befektetőktől azonban nem várják a szakértők, hogy nagyon bele akarnának szólni a Sotheby's életébe − annál inkább feltételezik ezt Loebről, aki a műgyűjtőként is ismert hedge fund menedzserek közé tartozik. Loeb és felesége kortárs, illetve feminista témájú műtárgyakat vásárol, idén felkerültek az Art News magazin listájára, amely a világ 200 legjelentősebb gyűjtőjét tartja számon.
Az 1744-ben alapított Sotheby's kétségkívül érdekes lehet befektetői szempontból: idei második negyedévi mérlegében 700 millió dollár körüli készpénzállomány szerepelt 515,2 millió dollár hosszú lejáratú adósság mellett, az adózott eredmény megközelítette a 92 millió dollárt (Napi Gazdaság, 2013. augusztus 12.). Utóbbi csaknem 8 százalékkal jobb az egy évvel korábbinál, a növekedésben nagy szerepet játszott, hogy a ház − hasonlóan a nagy rivális Christie'shez − tavasszal megemelte jutalékait. Mindemellett a Sotheby's tavaly nemcsak a fő konkurenstől maradt le, hanem saját magától is: 2012-ben 5,4 milliárd dollárnyi értékesítést bonyolítottak le, ami 7 százalékos csökkenés 2011-hez képest. A Christie's viszont eközben 10 százalékkal, 6,27 milliárd dollárra tudta növelni forgalmát (egyéb adatokat nem közöl a ház, lévén nem tőzsdei cég, hanem a Kering francia luxusipari csoportot is kézben tartó Francois Pinault Artemis holdingjának a tulajdona).
A piac mindenesetre pozitívan fogadta az esetleges változásokat ígérő új Sotheby's-befektetők megjelenését: Loeb legújabb tulajdonszerzésének hírére 3,3 százalékkal, 47,35 dollárra nőtt az aukciósház részvényeinek árfolyama − ilyen magasságban 2011 óta nem járt. Idén már több mint 40 százalékkal erősödött a papír a Bloomberg szerint, ebből 13 százalékot azóta szedett össze, amióta a Marcato bejelentette részesedését.