Schmitt Pál tervei között szerepel egy vállalkozást erősítő program kidolgozása, ami még az EU-csatlakozás előtt megvédené a fővárosi gazdálkodókat a megnyíló szabadpiactól - tájékoztatott az MTI.
A parlamenti ellenzék által támogatott független főpolgármester-jelölt csütörtökön Budapesten a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) budapesti szervezete által rendezett fórumon közölte: vállalkozóbarát főpolgármester szeretne lenni, aki együttműködést és partneri viszonyt kínál a Budapesten működő gazdálkodóknak.
Elgondolása szerint ennek egyik eszköze lehetne a bankkártya jellegű "Budapest kártya" bevezetése, amely alanyi jogon a főváros minden állandó lakójának különféle kedvezményeket kínál, ebből fakadóan pedig növekedne a vállalkozók bevétele is. Hozzátette, hogy ennek lenne egy vállalkozóknak biztosított szolgáltatása is, például hitelgaranciát kaphatnának.
Schmitt Pál szólt arról is, hogy az elhagyott fővárosi ipari területeket, raktárakat, illetve laktanyákat fel lehetne ajánlani fővárosi vállalkozóknak azért, hogy megszűnjenek Budapest belterületén található és a város képét csúfító területek. Véleménye szerint e célra ingatlanalapot kellene létrehozni a fővárosi önkormányzat, az állami, illetve magántőke forrásainak bevonásával.
A jelölt úgy vélte, hogy a fővárosi vállalkozók befizetett helyi adóiból nagyobb részt kellene visszaforgatni gazdaságélénkítő programokra. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a budapesti vállalkozók által jelenleg fizetett 2 százalékos iparűzési adó "sarc", amit akkor is fizetni kell, ha a vállalkozás veszteséges. Az ebből befolyó 60 milliárd forintos összeg a fővárosi önkormányzat bevételeinek 23 százalékát teszi ki.
Schmitt Pál feltette a kérdést, hogy van-e értelme a 2 százalékot csökkenteni, mivel így kevesebb jutna a vállalkozások támogatására. Véleménye szerint a vállalkozások optimális működésének öt alapfeltétele van, amelyre megválasztása esetén hangsúlyt kíván fektetni. Így megemlítette a vállalkozói infrastruktúra, vállalkozásbarát környezet, a gyors közlekedés és szállítás, a jó közbiztonságot és a megfelelő köztisztasági helyzetet.
Radács Ferenc, a VOSZ budapesti szervezetének elnöke elmondta: szükségesnek tartják, hogy megszűnjenek a vállalkozások elvándorlását, illetve betelepülését gátló körülmények. Ennek első lépcsőjeként az iparűzési adó 2 százalékos nagyságát csökkentené 2003. január 1-jétől 1,5 százalékra.
Emellett Radács Ferenc javasolta, hogy a VOSZ budapesti szervezete kapjon lehetőséget arra, hogy szakértőket delegálhasson az önkormányzati munkabizottságokba a pályázati lehetőségek véleményezésére. Emellett azt is felvetette Schmitt Pálnak, hogy a VOSZ budapesti szervezete a jövőben nyilváníthasson előzetesen véleményt a vállalkozókat érintő szabályozási kérdésekben.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.