A prevenciónak óriási az egészségnyeresége
Szükség van egy érdemi paradigmaváltásra, a gyógyító szemléletű paradigma helyett egy preventív szemléletű társadalompolitikára van szükség
– mondta Kóka János, a Doktor24 alapítója, felügyelőbizottságának elnöke.
A prevencióra elköltött pénzek háromszor-négyszer jobban hasznosulnak, mint a gyógyszerre elköltött pénzek.
Kóka szerint egy tisztességes életmódprogrammal öt, tíz vagy akár 15 évet is hozzá tudunk tenni az egészségben eltöltött életévekhez, fontos hogy ne egy passzív állapotban éljük.
Egy ilyen longevity program
- 200-250 milliárd forinttal tudná növelni a magyar GDP-t,
- 500 és 1000 milliárd forint egészségnyereséget jelentene,
- és minden egyes évben 0,5-1 százalékot növelné GDP-t,
sorolta a program pozitív elemeit Kóka János.
A metabolikus szindróma egy összefoglaló fogalom, ezek közé tartozik az elhízás, az alkoholizmus, a magas vérnyomás, a vérzsírok eltérése, a krónikus gyulladás, ezek mind egyébként a daganatos megbetegedések kockázatai is, mondta a magánegészségügyi szolgáltató alapítója.
Ha belecsúszunk a metabolikus szindrómába, akkor annak a vége a krónikus betegségek sora lesz, ami akár a korai halálhoz is vezethet. Ugyanakkor Kóka János hangsúlyozta, a metabolikus szindróma tudománya már rendkívül fejlett, ebben jól állunk, de az ügyfélélmény az hiányzik a prevenciós orvoslásból.
A jobb egészségi állapot eléréséhez kellenek szenzorok, hogy meg tudja mérni a beteg a vérnyomását, kell egy applikáció, kell egy oktatás, hogy azokból az adatokból, amit az okosóra ad, azokat értelmezni tudja a páciens. És persze szükség van a mesterséges intelligenciára (AI) is.
Kóka János az előadásában kitért arra is, a metabolikus szindróma okozta állapot nem csak megelőzhető, de vissza is fordítható.
Fontos szerepe van az AI-nak az egészségügyben, mert lényeges, hogy az okoseszközök adatai megbízhatók legyenek, fontos az adatelemezés és a kockázatértékelés, és hogy a kezelések testre szabhatók legyenek.
Az előadása végén Kóka János bejelentette, hogy egy
együttműködési megállapodást kötött a Doktor24 és a Samsung.
A cél, hogy hozzásegítsék az ügyfeleket ahhoz, hogy ha szeretnének változtatni az életükön, szeretnék elkerülni a metabolikus szindrómát, akkor minél egyszerűbben megtehessék digitális funkciók és az orvosok segítségével.
A kormány négy csapásirányon dolgozik
A konferencia első napján Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter bejelentette, hogy az AI segítségével fejlesztenek egy magyar nagytérséget. A tárcavezető elmondta, hogy a kormány jelenleg négy csapásirányon dolgozik a mesterséges intelligencia segítségével – erről bővebben itt olvashat.
A tárcavezető beszélt arról is, hogy az AI révén okosabbá válik a kormányzati politika, hatékonyabb lesz a végrehajtás, a döntéstámogatás szubjektum nélkül történik, és célzottabb lesz a kormányzati reagálás is.
Indul a második nap
Kedden folytatódik az Indamedia kétnapos rendezvénysorozata, az AI Summit 2024. A több helyszínen futó konferencia programja ezen a linken érhető el.
A tegnapi napról szóló tudósításainkat pedig itt találja.