Business Talks '24

Business Talks '24

A konferencia fókuszában a most újranyíló EU-s források és a minden vállalkozás életében legalább egyszer felmerülő nehéz kérdés, a generációváltás állt. Tudjon meg mindent szakértőinktől, sztárelőadóinktól! Alább a konferencia tudósítását olvashatja vissza, percről percre!

16:17
április
15.

Az atomenergiára mindig csak akkor gondolunk, amikor energiakrízis van

Uniós és hazai területen is látjuk, hogy az ellátás garantálása, a megfizethetőség, az energetika és a fenntarthatóság fő kérdések

– mondta Deli Daniella, az Energiaügyi Minisztérium klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára. A fenti három alapdimenzió mellett az energiaszuverenitás mellett sem mehetünk el szó nélkül – tette hozzá.

A kkv-knak az elmúlt két év elképesztő nehéz volt – ezt már Fernezelyi Ferenc, a Veolia kereskedelmi- és marketingigazgatója jelentette ki. Szerinte őrült kapkodás után a legnagyobb kérdés most az, hogy

a kisebb cégeknek mit kell tenniük ahhoz, hogy életben maradjanak a globális energiapiacon.

Ezek egyelőre még nem letisztultak, gyorsan változik a helyzet, a turbulens időszak után most csökken az ár, a legnagyobb kihívás pedig az, hogy ne érezzék, hogy nyugalom lesz. Ezt az időt kell felhasználni a megfelelő energiamix kitalálására, hiszen számolni kell azzal, hogy hosszú távon emelkedni fognak megint az energiaárak. Át kell gondolni, hogy mit szeretnének felhasználni a fosszilis vagy megújuló energiákból.

Jelenleg háromszor annyi energiát használunk, mint 50 évvel ezelőtt, ez leginkább a bolygó népességszámának növekedésnek köszönhető, ráadásul 2050-re 10 milliárdan leszünk az ENSZ előrejelzése szerint

– jelentette ki Gordos Ferenc, a Mol vállalati kapcsolatokért felelő igazgatója.

De honnan biztosítunk ennyi energiát, aminek most a 80 százaléka fosszilis energiahordozókból ered? – tette fel a kérdést, majd hozzátette, a jelenlegi hordozókat zöld energiákra kéne lecserélni, de az emberiségnek ez még soha nem sikerült. Geopolitikailag instabil területekről származik a fosszilis energiahordozók nagy része, ezért is fontos a zöld átállás. Ezen felül fontos az ösztönző politikai is, amelyre példaként az adójóváírást vagy a beruházási támogatást említi a Mol igazgatója.

Deli, Fernezelyi, Gordos, Jákli
Babicz László, a BDO igazgatója volt a pódiumbeszélgetés moderátora, mellette: Deli Daniella, Fernezelyi Ferenc, Gordos Ferenc és Jákli Gergely
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Kakukktojás vagyok ebben a kérdésben, mert nukleáris projektet vezetek – mondta Jákli Gergely. A Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint ha a fejlődő országokat szeretnénk a tűz közelébe engedni, akkor szükség van még több energiára, ami jelenthet egyfajta energiamixet is. Óriási kockázatot jelentenek az extrém időjárási körülmények, fel kell készülnie ezért a kockázatokra. Ha pedig extrém kockázatok mellett kell villamosenergiát termelni, akkor nem tudjuk kikerülni a nukleáris energia kérdését. Szerinte

az atomenergiával az a baj, hogy csak akkor figyelünk rá, amikor energiakrízis van.

10:44
április
15.

Továbbra is a bérezés az elsődleges szempont

A vállalkozásoknak el kell dönteniük, hogy rövid távon szeretnének növekedni, majd kilépnek, vagy inkább lassan és folyamatosan fejlődnek – mondta Lévai Bálint, a BioTechUSA vezérigazgatója, tulajdonosa.

„Mi olyan tőkével próbálunk növekedni, ami biztosítja a hosszú távú, organikus növekedést”

– tette hozzá. Lévai Bálint szerint egy multinacionális vállalatnál a belső politika nagyon el tudja vinni a fókuszt a lényegről, a cég tevékenységéről.

Lévai Bálint
Lévai Bálint
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

„A vállalatvezetési kultúrában egyre jobban harcolunk a képzett munkaerőért” – mondta. Szerinte versenyképes bérezést és modern, kellemes környezetet kell biztosítani, ahova szívesen mennek be dolgozni az emberek. A jó juttatási csomag megléte alapvető, utána következik minden más.

A BioTechUSA generációváltásáról elmondta: nagyon boldog lenne, ha a gyermekei átvennék a vállalkozást, ugyanakkor nem támaszt elvárásokat.

10:33
április
15.

Nagy szakadék van az innovációban Európa-szerte

Szerző: Koncsek Rita

Nagyjából lakosságarányosan az Európai Uniós források huszadát hozza csak el Magyarország, a források lehívhatóságát jellemzően az országok versenyképessége határozza meg – mondta Petri Bernadett, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa.

Rottenbacher Ádám, Petri Bernadett és Fellegi Áron
Rottenbacher Ádám, Petri Bernadett és Fellegi Áron
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

A közvetlen uniós források alacsony kihasználtsága kapcsán, a Horizont Európa programokkal kapcsolatban Rottenbacher Ádám, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet ügyvezető igazgatója elmondta, a Horizont teljes költségvetésének a fél százalékát tudja Magyarország elhozni. Kiemelte: a Horizont Európa az Európai Unió kutatási és innovációs keretprogramja, amely a 2021 és 2027 közötti időszakra szól.

A program 95,5 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik. A források alacsony lehívása régiós probléma, hasonlóan kevés forrás jut nem csak Magyarországnak, de Csehországnak is, tette hozzá.

A magyar cégek többek között azért nem pályáznak eleget, mert hiányosak a nemzetközi kapcsolataik és információhiány jellemzi a vállalkozásokat – mondta Fellegi Áron, az EuroAtlantic Zrt. alelnöke. 

Példaként elhangzott, hogy az innováció egy rendszeres eleme a pályázatoknak – mondta Petri Bernadett, hozzátette a zöld átállás területén Magyarország meglepően jól teljesít, de az Országos Onkológia Intézet is például 300 százalékkal több forrás tudott lehívni.

Javaslatok között a kerekasztal résztvevői megfogalmazták: hogy a cégek vegyék végig a vállalkozásaik fejlesztési koncepcióit és ezután nézzék át az aktuálisan elérhető brüsszeli pályázatokat.

10:10
április
15.

Fellegi Áron: Érdemes a közvetlen uniós pályázatok felé fordulni

Az elmúlt évtized hazai támogatási környezetében a vállalati szektor széles skálán mozgó támogatások közül válogathatott, mind a hazai, mind az uniós források tekintetében – mondta előadásában Fellegi Áron. Az EuroAtlantic alelnöke szerint 

ezer milliárdos nagyságrendben kaptak támogatást a hazai cégek.

A gazdasági környezet megváltozott a háború és az energiaválság miatt, ezért a magyar pályázati piac beszűkült, de a nehéz helyzet ellenére megjelenő lehetőségek biztosan nem fogják tudni lefedni teljes egészében a piaci igényeket. Emiatt érdemes a közvetlen uniós források irányába fordulni. Széles kedvezményezetti kör kaphat iparágakon átívelő finanszírozási lehetőséget, amely jelentős tényező a versenyképességben.

Fellegi Áron
Fellegi Áron
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Ezeknek a brüsszeli forrásoknak a legnagyobb erénye a kiszámíthatóság, ismerjük az előző kiírás formáit is, tehát nagy valószínűséggel előre lehet következtetni a feltételrendszerre és az elbírálás szempontjaira is.

A horizontális szakpolitikában a gazdasági növekedés, a versenyképesség és a társadalmi fejlődés a főbb irányvonalak. A pályázni kívánók gondolkodhatnak termékinnovációban, eljárásinnovációban, marketinginnovációban, illetve szervezési innovációban. A pályázás során pedig hangsúlyosan figyelni kell arra, hogy az innovációs tartalmat megjelenítsék a dokumentumokban.

Az EU folyamatosan törekszik az innováció ösztönzésére, ennek kapcsán a következő pályázati programokkal találkozhatunk:

  • Horizon Europe
  • Digital Europe
  • European Defense Fund
  • Connecting Europe Facility
  • LIFE
  • Innovation Fund
  • IPCEI

Fellegi Áron szerint ezekre a programokra a magyar piaci szereplőknek mindenképpen érdemes figyelni.

09:42
április
15.

Kovács Zoltán: Magyarország felkészül, jön az uniós soros elnökség

Szerző: Koncsek Rita

2011-ben már volt Magyarország az Európai Unió soros elnöke, most pedig egy újabb soros elnökségre készülünk – mondta Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára. Ez az elnökség nem olyan mint 2011-es volt, mert nem kell kapkodni, alaposan jól előkészítve tudják az uniós elnökség tematikáját, fókuszait előkészíteni. Trió elnökségek vannak most, ez azt jelenti, hogy másik két országgal, a spanyolokkal és a belga partnerekkel van Magyarország egy ciklusban, tette hozzá Kovács Zoltán.

Kovács Zoltán
Kovács Zoltán
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Az államtitkár a magyar prioritások között említette a versenyképességet. Konzervatív, kereszténydemokrata, pragmatikus és megújulást hozó formában lehet erről beszélni. Az oktatástól a befektetésekig be fogják mutatni, hogy hogyan lehet másképp is gondolkodni a versenyképességről. Kiemelte: 

az Európai Unió versenyképessége egyébként is megbillent, az elmúlt időszakban a válságok miatt, és az uniós pénzek visszatartása pedig további problémát jelent Magyarország számára.

soros elnökség alatt 200 program szerepel a prioritások között. Többek között 17 informális miniszteri csúccsal és egy informális európai csúccsal és egy informális politikai közösséggel is készülnek. Az unió valós problémáiról fognak egyeztetni, be akarják mutatni a magyar jó gyakorlatokat. A rendezvények zöme a Várkert Bazárban lesz, de szerepet kap a Magyar Zene Háza is. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér megvásárlása kapcsán pedig elmondta: fontos Budapest megközelíthetősége. Erre is komoly hangsúlyt kell helyezni, példaként említette, hogy a WizzAir duplázni fogja a Brüsszelből érkező járatait.

Az uniós forrásokkal kapcsolatban elmondta: 

amikor Magyarországot azzal vádolják, hogy rendszerszintű problémák lennének az EU-s források felhasználásával, az nem igaz. Még fél milliárd euró fog érkezni Magyarországra, de jelenleg négyéves csúszásban vagyunk.

A 2021-2027-es forrásokról azt mondta, hogy későn indult el a források kifizetése, Magyarországnak járó források nagysága 21,8 milliárd euró.

09:24
április
15.

Érkeznek a vendégek

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás
09:05
április
15.

Hamarosan kezdünk!

Délelőtt két teremben zajlanak az előadások, pódiumbeszélgetések. 9 órakor a NextGen teremben Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, míg a Future Innovation teremben Kovács Zoltán államtitkár előadásával indul a konferencia.

A részletes programot ezen a linken találja.

Hamarosan kezdünk!

08:57
április
15.

AI Summit

Tavaly ősszel szintén a Magyar Zene Házában tartottuk az Economx AI Summit 2023 rendezvényét, a régió legnagyobb AI-konferenciáját, ahol számos rangos vendég, meghatározó politikai és gazdasági döntéshozó, valamint elismert kutatók, tudósok vettek részt.

A rendezvényről szóló tudósításainkat, cikkeinket ezen a linken találja.

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Business Talks '24

A konferencia fókuszában a most újranyíló EU-s források és a minden vállalkozás életében legalább egyszer felmerülő nehéz kérdés, a generációváltás állt. Tudjon meg mindent...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2024 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.