Szemléletváltás szükséges az agráriumban
Nem tudjuk, hogy a Föld képes-e eltartani ennél több lakót – mondta Hollósi Dávid, az MBH Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. Ezzel kapcsolatban nem mindegy, hogy az életmódunkat ezen a bolygón hogyan éljük, mennyi a városias és mennyi a vidéki életmód.
Az ágazat életében óriási változás volt, amikor bejött a GSP-alapú technológia, ezen felül a precíziós gazdálkodás segítségével felismertük az erőforrás-hatékonyság fontosságát. Manapság továbbá nagy mennyiségű adat keletkezik, kérdés, ezeket hogyan és mire használjuk.
A magyar agrárium jelenleg a 3.0-ás fázisban van – közli az igazgató –, de óriási lemaradásokkal lehet találkozni a mai napig, ugyanis még 1.0-ás területeket és vállalkozásokat is lehet találni bőven.
A szektor meghatározó tényezői
- a munkaerő automatizálása,
- az alapanyag-intergrációk,
- a külpiaci fogyasztás,
- az importkitettség,
- és a „zöld” tényezők
lesznek a jövőben.
Nemcsak technológiai, hanem szemléletváltásra is szükség van, például fel kell ismernünk, hogy a technológia drága, az üzemeltetéshez új szemlélet kell. Ennek kapcsán Hollós Dávid elmondta, hogy a technológiai váltás a legtöbb esetben teljes szerkezeti váltást eredményez – például a tej- és a hústermelésben is.
Itthon óriásit romlottak a mezőgazdasági termelés időjárási feltételei,
de ma már egy cégnek meg kell valósítani, hogy minél kisebb kibocsátással működjön. Ahol nem alkalmaznak körforgásos gazdálkodást, az nem fenntartható. Muszáj a teljes értékláncban gondolkodni, a veszteséget és mellékterméket újra fel kell dolgozni, így fenntartható lesz a vállalat.
Tudomásul kell venni, hogy a jó minőségű élelmiszerre van kereslet, a vállalatoknak, sőt az egész szektornak gondolnia kell arra, hogy egyre több a tápanyagérzékeny, amihez hozzáadódik, hogy a minőségre és az árra nagyon érzékeny a digitálisan és információs alapon „túlfejlett” metropoliszokban élő fogyasztó – fejezte be gondolatait Hollós Dávid.
Amit tudnia kell
-
16:547 hónapja frissítveNem is fizetett olyan jól az állampapír
-
16:177 hónapja frissítveAz atomenergiára mindig csak akkor gondolunk, amikor energiakrízis van
-
15:157 hónapja frissítveBalogh Levente: A KGST felbontása nem volt jó ötlet
-
14:517 hónapja frissítveNem az AI a jövő, hanem a kvantumszámítógép
-
10:547 hónapja frissítveOrbán Balázs: Csökkentsük a függést Németországtól és az euróövezettől!
-
09:427 hónapja frissítveKovács Zoltán: Magyarország felkészül, jön az uniós soros elnökség
Halljuk, látjuk, mondjuk!
Halljuk, látjuk, mondjuk! – ezzel a mottóval szervez hétfőn újabb nagyformátumú konferenciát az Economx. Az üzleti konferencián hazai vállalkozások fejlesztésével, fejlődésével és a társaságok mindennapjaival kapcsolatos kérdésekkel foglalkozunk. A fókuszban az EU-s források elérhetősége, a sikeres pályázatok feltételei, valamint a generációváltás áll. Az előadók között számos hazai szakember, sikergyáros és befektető is helyet kapott. Tartsanak velünk, 9 órakor kezdünk!
Kiemelt témáink
- Generációváltás: Generációváltás a menedzsmentben és a tulajdonosok között
- Exit: Eladnám a cégemet, de kinek és mikor?
- Pályázatok: Eu-s pénzek, vannak-e, jönnek-e? Ha igen, akkor mire használhatóak?
- Innovációk: Esettanulmányok itthonról és külföldről