Változik a közelező adatszolgáltatás ütemezése
A kötelező adatszolgáltatás január 1-je helyett július 1-je után kötelező.
Megjavul a Barátság
Tegnap késő délután kaptunk tájékoztatást a Moltól, hogy leállt a Barátság-kőolajvezeték. A leállás ideiglenes volt, 14 órakor - alacsonyabb nyomással, de - újraindult a kőolajszállítás. A Molnak van tartalék nyersolaja, amelyet a százhalombattai finomítóban finomíthat, illetve a stratégiai tartalék is rendelkezésre áll – ismertette Gulyás Gergely a rakétatalálatot kapott olajinfrastruktúra helyzetét.
Szerencsére nem a vezeték, hanem a trafó sérült, ami a rendszer energiaellátását biztosította. Ha csökkentett kapacitással is, de újraindult az ellátás, remélhetőleg néhány napon belül eredeti kapacitással.
Az olajinfrastruktúra is veszélybe került az ukrán konfliktusba
Szerdán vélhetően dróntámadás érte az oroszországi Orjol régióban lévő olajtároló létesítmény egyik tartályát, mindez 100 kilométerre történt a robbanás.
Kedd este pedig az M1 számolt be róla, hogy egy rakétatámadás miatt leállt az olajellátás a Barátság-kőolajvezetéken. A csatorna információi szerint az áramellátó vált üzemképtelenné a belorusz-ukrán határon, de a vezeték sértetlen maradt. Orbán Viktor a kedd esti rendkívüli biztonsági ülésen a hazai üzemanyagellátás helyzetéről is egyeztetett a kormányzat és a hatóságok illetékeseivel.
A két esemény már mutatja, hogy az energiainfrastruktúra is egyre nagyobb veszélyben van az ukrajnai orosz invázió miatt. Különösképpen azért, mert Moszkva cirkálórakétákkal a kritikus üzemegységet is célozza.
A hazai olajszállítások helyzetéről is várható Gulyás Gergely beszámolója.
Lengyelországba rakéták csapódtak be
Kedden késő délután először ellentétes hírek jelentek meg arról a lengyel sajtóban, hogy robbanás történt Przewodówban, a lublini vajdaság egyik mezőgazdasági telepén. Az incidensben két lengyel állampolgár meghalt, hárman pedig súlyosan megsérültek. A detonációról kiderült, hogy Ukrajna felől érkező orosz-gyártmányú rakéták okozták.
Bár eleinte célttévesztő orosz harcieszközökre gyanakodtak, most lengyel, amerikai és NATO részéről érkező tájékoztatások szerint az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy ukrán légvédelmi rakéták csapódtak be. Az esetet azonban továbbra is vizsgálják.
Kedd este, amikor tisztázatlan volt, hogy pontosan milyen robbanóeszközök zuhantak le Lengyelország területén, Orbán Viktor miniszterelnök összehívta a Védelmi Tanácsot egy rendkívüli ülésre.
Vélhetően Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ismerteti a magyar kormány álláspontját az ügyben, valamint tájékoztatást ad arról, hogy a lengyelekhez hasonlóan a magyar honvédséget is magasabb készenlétbe helyezik-e.