Érmegyűjtés a közösségért
A közös arculatú kampány keretében a lakosság a Magyar Posta mintegy 800 fiókjában, valamint 5 mozgó persely formájában elérhető gyűjtőponton adhatja le a pénzérméit. Az érmék ezt követően, a fenntartható gazdálkodás jegyében visszakerülnek a pénzforgalomba az MNB által, az értéküket pedig a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat közreműködésével a rászoruló családok kapják meg. A folyamat tehát az érmék gyűjtését és újrahasznosítását is magában foglalja – de hogyan is zajlik mindez, és miért olyan fontos az MNB, és általánosságban a jegybankok számára?
Pénz a kézben: készpénznyomtatás
Amikor egy új bankjegyet vagy érmét veszünk a kezünkbe, talán nem gondolunk bele, hogy mennyi munka, precizitás és felelősség húzódik meg a pénzteremtés mögött. A jegybankok felelnek a bankjegyek és érmék tervezéséért, nyomtatásáért és forgalmazásáért. Az elsődleges céljuk az eredetiség megőrzése, hogy ne lehessen hamisítani őket, és megfeleljenek a legmagasabb minőségi és biztonsági szabványoknak. A bankjegyeknek és érméknek nemcsak fizikai értéket kell képviselniük, hanem tükrözniük kell az adott ország kultúráját, történelmét és értékeit. Az érmék tervezése is komoly figyelmet igényel, hiszen a szimbólumok, ábrázolások és technikák kiválasztása mind az adott nemzet identitását tükrözi. A jegybankoknak továbbá feladata a bankjegyek és érmék mennyiségének ellenőrzése is. Ehhez szükséges a készpénzkészletek gondos nyilvántartása és a megfelelő időben történő új bankjegyek és érmék bevezetése, valamint a régiek kivonása a forgalomból.
A bizalom mestere: készpénzellenőrzés
Az egyik legfontosabb szerep, amit a jegybankok betöltenek a készpénzforgalomban, a hamisítványok felismerése és megszüntetése. A pénzhamisítás nem csupán anyagi veszteséget okoz az államnak és a gazdaságnak, hanem megrendítheti a pénzrendszerbe fektetett bizalmat is. A jegybankok speciális technológiákat alkalmaznak a hamisítványok azonosítására, és azokat azonnal kivonják a forgalomból, majd az illetékes hatóságoknak átadják a további nyomozást. Az ilyen intézkedések révén a jegybankok gondoskodnak róla, hogy az emberek bizalommal használják a készpénzt.
Pénz összegyűjtése: készpénzkezelés
A jegybankoknak a pénz összegyűjtésében és újraosztásában is fontos szerepük van. A készpénzkezelés területébe tartozik a pénzfeldolgozó központok üzemeltetése, a pénzszállítások szervezése, valamint a készpénzforgalom állandó ellenőrzése. A jegybankok célja, hogy a készpénzforgalom hatékony és zökkenőmentes legyen.
A készpénzrendszer stabilitása
Az említett feladatok mellett a jegybankok további tevékenységeket is végeznek a készpénzrendszer stabilitásának biztosítása érdekében. Meghatározzák a bankjegyek és érmék címletkínálatát, és gondoskodnak a megfelelő időben történő bevezetésükről és kivonásukról. Folyamatosan ellenőrzik a forgalomban lévő készpénz minőségét, és selejtezik az elhasználódott fizetőeszközöket. Gondoskodnak a bankjegyek és érmék hamisítás elleni védelméről, folyamatosan fejlesztve a biztonsági elemeket. Szabályozzák, ellenőrzik és támogatják a készpénzforgalmazás és -feldolgozás folyamatait, és együttműködnek a készpénzforgalommal kapcsolatos szakmai szervezetekkel. A jegybankok kizárólagos jogosultjai a készpénz előállításának és forgalomba hozatalának, és a gazdaság stabilitása érdekében tartalék készpénzkészleteket is fenntartanak.
A „Jobb helye is lehetne az apródnak” elnevezésű kampánnyal a jegybank a beérkező érméket a fenntartható gazdálkodás jegyében visszavezeti a pénzforgalomba, közben pedig a rászoruló családokat is segíti.