Négy év óta először hallani olyan véleményt vezető jegybankártól, ami alapján a pénzpumpa ütemének visszafogására lehet számítani. Bár a kommunikáció alapján a FED vezetői a gazdasági adatok javulásától teszik függővé a pénzcsapok részleges és fokozatos zárását, valójában a havi 85 milliárd dollár felét MBS papír vásárlása teszi ki, aminek elsődleges célja, hogy az amerikai bankrendszer mérlegét megtisztítsák. Mivel a bankrendszerben lévő jelzálog fedezetű papírok állománya véges, és a jelzálog-hitelezés befagyása miatt nem is bővül, értelemszerűen a FED nem fogja tudni és akarni fenntartani az MBS vásárlások ütemét végtelenig. A nagy kérdés, hogy ha az MBS kínálat elfogy, lesz-e még a bankrendszerben olyan mérgező eszköz, amit a FED bevállal, és fenntartja az egészség látszatát. Ha nem, akkor a gazdasági adatokra hivatkozva le lehet csökkenteni a pénzkibocsátás mennyiségét a mindenkori állampapír túlkínálat szintjére. Ezen a ponton kulcskérdéssé válik a tőzsdékbe vetett hit, azaz a piac hajlandó lesz-e teljes mértékben a javuló fundamentumoknak tulajdonítani az elmúlt évek raliját. Ha nem, akkor beindulhat egy ördögi kör: részvényeladásból kötvénybe menekülő befektetők "kiszorítják" a FED-et, aki nem tud tovább kamatot vágni, így ha nem talál ki újabb eszközvásárlást, akkor elveszti az elmúlt években felépített "Bernanke put" funkciót - tehát hogy a FED úgyis beavatkozik komoly részvénypiaci esés esetén. Marad tehát egy megoldás: az amerikai jegybank-törvény módosítása, hogy a FED vehessen közvetlenül is részvényeket. Ez pedig nem fog menni egyik pillanatról a másikra, tehát könnyen elképzelhető egy akár hónapokig elhúzódó medvepiac.
Amennyiben a fenti borús verzió nem következik be, úgy marad a szokásos "sell in may" verzió, mely jelen esetben "sell in june"-ra módosul.
A héten utoljára tekintheti meg a Solar Capital rovatát, ha a továbbiakban is szeretne kapcsolatban maradni velünk, akkor regisztráljon a Solar Capital honlapján hírlevelünkre, vagy nyisson számlát.
Misik Sándor, Solar Capital