Bár a ciprusi parlament még nem szavazta meg, nagy valószínűséggel megadóztatják 10 százalékkal a 100 ezer euró feletti bankbetéteket. Ez a lépés jól tükrözi azt a nyugati féltekén kialakult helyzetet, mely lényegében a bankrendszerbe és politikába vetett bizalom fokozatos megszűnéséről szól. Igaz ez akkor is, ha egyébként egyéb geopolitikai oka is lehet ennek az egyszeri, de igen váratlan lépésnek: jelesül a nagyarányú orosz bankbetéteseket is érinti az egyszeri sarc.

Érdemes átgondolni azt a körülményt, hogy egyes becslések szerint Ciprus igen jelentős, az éves GDP-jének 2950 százalékát kitevő gáztartalékokkal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió érdekében áll Ciprus megsegítése, és ezáltal az orosz gáztól való függetlenedés további elősegítése. Kizártnak tartom, hogy Ciprus nem kapott volna megfelelő mennyiségű segítséget az oroszoktól, tehát valószínűsíthető, hogy az EU felé történő elkötelezettségről van szó. Ez természetesen átmenetileg az orosz tőke várható kivonásán keresztül negatívan hathat a ciprusi tőkepiacra, ám hosszú távon a gázban rejlő lehetőségek miatt mégis úgy gondolom, érdekes vételi lehetőséget kínál a részvénypiac.

Miután a ciprusi kockázatok kiemelkedőek, ezt a befektetést nagyon kicsi tőkerésszel illik megjátszani, de mivel bizonyos részvények árfolyama akár meg is többszöröződhet, pár százaléknyi befektetés is szépen hozhat a konyhára középtávon. Ehhez persze az is szükséges, hogy a ciprusi parlament ma áldását adja a mentőcsomagra, valamint, hogy a bankroham ne terjedjen át egyéb európai államokra. Jelenleg a Bank of Cyprus - a "ciprusi OTP" - árfolyama 20 cent, ami igen alacsonynak mondható. Ha csak a 2004-2005-ben jellemző 2 eurós átlagszintre visszatérünk az is igen komoly hozam pár év alatt.

Bank of Cyprus árfolyama
Kép: Solar Capital

Amennyiben szeretne befektetni a ciprusi bankpapírba az athéni tőzsdén, regisztráljon jobb oldalon és akár akciós kötési díjak mellett is megkötheti az említett ügyletet.

Misik Sándor, Solar Capital