Az emberek többsége nagyon könnyen megérti, hogy a nyereség úgy képződik, hogy olcsón kell venni és drágán kell eladni. Ha ezt fordítva csináljuk, tehát először drágán adunk el, majd olcsóbban vesszük vissza, már felvetődik a kérdés, hogyan adjuk el azt, ami még nincs is. Ha ezt tovább fokozzuk, és nem magát a terméket adjuk-vesszük csupán a jogot, hogy adhassunk vagy vehessünk egy bizonyos árszintnél, sőt ez az árszint egy jövőbeli napon esedékes, na akkor már jól utána kell gondolni, hogy is van ez.
Egyre többen látják, hogy van élet a Budapesti Értéktőzsdén kívül is, és óriási lehetőségek vannak az európai vagy az amerikai tőzsdéken, valamint a termékek köre is sokkal szélesebb. Nem meglepő, hogy az opciós kereskedés régóta kedvenc az amerikai kisbefektetők körében, hiszen sokkal kevesebb pénzt kell befektetni, mintha megvennénk magát a részvényt. Opció vételnél a nyereség korlátlan, a veszteség viszont előre meghatározott. Mi döntjük el, hogy mennyit kockáztatunk. Ez lehet akár csak pár cent is.
Azt kell eldönteni, melyik irányba akarunk spekulálni. Felfelé várjuk az árfolyamot vagy lefelé. Ha lefelé, akkor PUT eladási opciót kell vásárolnunk, ha felfelé, akkor CALL vételi opciót. Innentől már csak meg kell keresni azt az árszintet, amelyiknél szeretnénk majd érvényesíteni az eladási illetve vételi jogunkat. Az opciók ára attól függ, hogy milyen lejárati időre vesszük, illetve milyen kötési árra. Lehet kalkulálni az olcsó pár centes és kicsit drágább pár dolláros opciók között.
Az opcióknál fontos a lejárati idő. Az amerikai opcióknál adott dátumig bármikor lehet élni a megvett jogunkkal, szemben az európai opcióknál, ahol csak a lejárat napján. Én jobban szeretem az amerikai opciót, mert folyamatosan értékeli a piac és van rá kereslet, így az opciót akár két napon belül is nyereséggel tovább adhatom. Nem kell megvárni a lejárati időt, mert egy két nap alatt el lehet érni akár 20-30 százalékos nyereséget is. De többször is előfordul, hogy akár egy nap alatt duplázzuk a pénzünket. Ha mégsem jönne be az elképzelésünk és a részvény árfolyam ellenkező irányba mozdul gyorsan ki is szállhatunk az opcióból. A legrosszabb, ami történhet velünk, hogy a lejárat napján úgy ítéljük meg, hogy mégsem hívjuk le az opciónkat, mert nem érné meg. Tehát amit kifizettünk az opcióért, csupán azt veszíthetjük és nem többet. És ez igen csak töredéke a részvény teljes árának.
Cégünk ügyfeleinek régóta kedvenc termékei az opciók, akik mára már profi szinten űzik a pénzcsinálásnak ezt a könnyedebb változatát.
Ha érdeklik az amerikai opciós lehetőségek, vagy nem rendelkezik kellő ismerettel, regisztráljon és felvesszük Önnel a kapcsolatot.
P. Zsolt, Solar Capital