Igaz, hogy felmerült, hogy az év végén elzárják az amerikai pénzcsapokat, de jelenleg az amerikai, és a japán jegybank is aktívan "működteti a nyomdát". Tehát még a hozamkeresés fázisában vagyunk. Új év, új hozamlelő helyek. Az orosz betéti kamat 4, a refinanszírozási kamat 8,25 százalék. Makroszámok tekintetében 2,9 százalék közelében a gazdaság növekedése, 6,5 százalék környezetében az éves infláció (csökkenő pályán).

Véleményünk szerint az év eleji tőkeelosztás megtalálhatja az orosz eszközöket. Ez a rubel erősödését okozhatja. Az EUR/RUB árfolyama a múlt év utolsó harmadában mintegy három százalékos sávban 40,0 - 41,0 között mozgott. Az elmúlt napokban lefelé léptünk ki ebből a sávból, tehát enyhén erősödött a rubel. Technikailag a 200 napos mozgóátlagot 40,04-nél letörte az árfolyam. Az alábbi ábrán az 50 napos mozgóátlag hamarosan a 200 napos alá kerülhet, ami szintén az EUR/RUB eladási beszállást támogatja.

EUR/RUB árfolyam
Kép: Solar Capital

Felmerülhet a kérdés, hogy a múlt év végén miért nem találták meg a befektetők a rubelt, az orosz eszközöket. Az elmúlt évben a világgazdaság lassulásától (kínai lassulás, eurozóna szétesése, amerikai költségvetési szakadék), a nyersanyagok áresésétől való félelem volt jellemző. Ez év elején csökkent ez a félelem, a növekedés irányába tolódhatnak a várakozások, különösen az amerikai és az ázsiai gazdaságok tekintetében. A nyersanyagok piacán is a stabilizálódás jeleit látjuk.

Tehát kamatra fel, rubelbe be. Nálunk tőkeáttétellel is tud rubelt venni.