Miközben az elmúlt hónapokban egyre több politikus és befektetési bank pozitív hangvételű nyilatkozatokat tett a globális gazdasági helyzet kilátásai kapcsán, az elmúlt napok adatai a következő képet mutatják: USA -0,1%, Eurózona: -0,6% Magyarország -2.7% (2012. negyedik negyedéves adatok). Tudom, hogy a gazdsági folyamatok előrejelzése nem könnyű, és tudom, hogy egy politikus nem várhat recessziót akkor sem, ha tudja hogy semmi ok az optimizmusra. Hasonló helyzetben vannak a jegybankárok is, ám egy befektetési bankár, vagy egy szakmailag független elemzőn elvileg nem lehet az "optimizmus kényszere".

S&P500
Kép: Solar Capital

Ezért nem teljesen világos számomra, hogy mire számítanak azok, akik az elmúlt 3-4 évben a pénznyomtatástól várták a növekedés beindulását, és teljesen egyértelmű ezen monetáris stratégia kudarca. Itt persze azon is el lehet gondolkodni, hogy ha a FED vezető döntéshozói sem látják be a sikertelenséget, akkor mit várunk egyéb "mezei" elemzőktől. Számomra a nagy kérdés, hogy most, amikor a FED elkötelezte magát a korlátlan kötvényvásárlás lehetősége mellett, mit fog tenni ha esetleg a részvénypiac ismét elkezd konvergálni a reálgazdasághoz? Újabb kötvényvásárlási hajlandóság nem lesz hatásos, talán a FED beszáll a részvénypiacra közvetlenül?

Egyes vélemények szerint bizonyos befektetési bankokon keresztül már működik a részvénypiaci kozmetika, csupán az nem világos, hogy miért ragaszkodik még mindig a FED ehhez a stratégiához. Martin Armstrong -ellentmondásos közgazdász - szerint az a baj, hogy a FED-ben és általában a gazdasági tanácsadói körökben túl sok az elméleti szakember, és kevés a gyakorlati tapsztalattal rendelkező. Olyan, mintha egy beteget olyanok műtenének, akik csak tankönyvben láttak vakbelet. Van a mai kapitalizmusnak egy mély bizalmi válsága, ami leegyszerűsítve abban gyökerezik, hogy a döntéshozók teljesen hülyének nézik a tömeget, és nem képesek vagy nem akarnak szembenézni a valósággal. Talán ki kellene próbálni egy piactisztító stratégiát, amikor bedőlnek azok, akik felelőtlenül túl nagy kockázatot vállaltak, és nyernek azok, akik a realitás talaján állva prudens módon fektetnek be. Addigis, amíg az utópiám valóra válik, az ügyfelek pénzén hozamot kell generálni. Azt gondolom, hogy közeljövőben a részvénypozíciók értékesítése, és short pozíciók nyitása ehhez a megfelelő stratégia.


Misik Sándor (CIIA)
portfoliókezelő
Solar Capital