A kedden napvilágra került adatok hatására a búza árfolyama a nemzetközi tőzsdén komoly esést szenvedett el. Ennek oka, hogy az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium által publikált adatok szerint november hónapban a készleten lévő búza mennyiség nem akkora lendülettel fogyott, mint azt előzetesen várták, valamint az Észak-Amerikai export mennyisége is 50 millió vékával növekedett, a várt csökkenés helyett.
Globális búza készletek 2012/13-ban 1,6 millió tonnával nőhetnek, valamint a termés mennyiség is várhatóan nagyobb lesz a 2011/12-es évinél, mely főleg a Kínai, Ausztráliai illetve Kanadai termésnek köszönhető majd a Nemzetközi Statisztikai Hivatal adatai alapján, míg Brazíliában és az EU országokban kisebb csökkenés várható a készletekből.
Kapcsolódó
A globális export mennyiség is növekedett novemberben az előző havihoz képest, azonban az amerikai export mennyiség decemberben csökkenni fog. Ezzel együtt a Brazil, Kínai, Iráni illetve Oroszországi import növekedésével számolnak decemberben. A fentiek tükrében nem meglepő a búza árfolyamának esése, azonban a számokból látszik, hogy nem teljesen megnyugtató a kép, így az árfolyam beszakadására az adatok hatására nem számítunk.
Amint az alábbi charton is látszik, több támasz szintet is áttört az árfolyam, így kérdéses, hogy további esés várható, vagy egy technikai szintű korrekció lesz benne rövidtávon.
A jelenlegi beszállás kockázatos, azonban egy pozitív korrekció esetén 850-ről (korábbi támasz) érdemes lehet shortolni, míg 800 környékéről longolni a terméket. A várakozás alatt azonban pénzt lehet keresni!
Ha tudjuk, hogy mely szintekről lépnénk be a kereskedésbe, érdemes megnézni az opciós árakat. (A búza határidős kereskedése esetén egyetlen kontraktus megnyitásához 5000 USD alapletét szükséges, illetve fontos tudni, hogy 1 pont elmozdulás az árfolyamban 50 USD-t jelent az egyenlegben.) Ha vételi kötelezettséget vállalunk a búzára 800 USD-os szinten (azaz innen longolnánk) és ezzel együtt eladási kötelezettséget is vállalunk 850 USD-ra (azaz innen shortolnánk) egy megadott határidőig, valójában nem rendelkezünk pozícióval, mégis az opciókért kapott prémiumot megkapjuk, hiszen eladtuk az opciókat. Kötelezettség vállalás esetén érdemes rövid lejáratú opciókat keresni, hiszen akkor az időérték felgyorsulása (az opció elértéktelenedése) a mi malmunkra hajtja a vizet, ugyanis eladjuk az opciót, melyért pénzt kapunk, és a lejáratkor azt értéktelenül zárjuk ("vesszük vissza"). Emiatt két opciós lejáratot érdemes vizsgálni jelenleg, a 2013 januárit, illetve a februárit. A januári opció december 21-én, míg a februári január 25-én fut ki. Amennyiben december 21-ig vállalunk eladási illetve vételi kötelezettséget, azért 8 pontot, január 25-ig tartó kötelezettség esetén 31 pontot kapunk, és egy pont elmozdulás itt is 50 USD-t jelent a számlán.
Ha decemberre vállalunk eladási és vételi kötelezettséget, akkor amennyiben a búza árfolyama december 21-én 850 ponton vagy felette, illetve 800 ponton vagy alatta fejezi be a kereskedést, úgy az opciónk határidős pozíció lesz, és a vállalt kötelezettsége alapján long vagy short pozícióval rendelkezünk a búza esetében, és azt menedzselhetjük tovább. Az opciókért kapott prémium ezzel együtt jóváíródik a számlán.
Ha viszont a lejárat napján az árfolyam nem lépi át egyik irányban sem a két árfolyamot, hanem mondjuk 830-on zár, akkor csak a prémiumokat kapjuk meg, határidős pozíciónk nem keletkezik.
Vetter Péter, Solar Capital