A vállalat, amely ügyfeleinek száma alapján globálisan is elsőnek számít, már fogadja a pályázatokat az 5G hálózat kiépítésének az idei évre tervezett első szakaszára. A projekt a cég előzetes becslései alapján 19,26 milliárd jüan (793 milliárd forint) költséggel jár.
A China Mobile korábban 17 milliárd jüanra becsülte a beruházás értékét. A cég június 10-én írta ki a pályázatot a hálózat kiépítésére, majd egy nappal közölte, hogy júliusban 10 ezer 100 darab okostelefont vásárol öt hazai gyártótól az 5G hálózat tesztelésére.
A cég a China Dailynek úgy nyilatkozott, hogy 5000 telefonkészüléket a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalattól szerez be. A tesztelésre szánt készülékeket nem fogják kereskedelmi forgalomba hozni - írta az MTI.
Kína június 6-án adott ki kereskedelmi engedélyeket az 5G mobilszolgáltatásokra a három legnagyobb belföldi telekommunikációs szolgáltatónak (China Mobile, China Unicom és China Telecom), valamint a kínai állami rádió- és televízióállomásokat összefogó China Broadcasting Networknek. A China Unicom és a China Telecom közölte: az idei év végéig legalább 40 város lefedését tervezik az 5G szolgáltatások kiépítésével.
A Kínai Információs és Kommunikációs Technológiai Akadémia jelentése szerint az 5G technológia 2020 és 2025 között mintegy 10,6 ezer milliárd jüan (439 ezer milliárd forint) gazdasági teljesítményt generálhat, továbbá 3 millió új munkahely létrejöttét segítheti elő.
Bár Dél-Koreában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Nagy-Britanniában az idei év második negyedévében már elindítottak egyes 5G szolgáltatásokat, Kína hatalmas belső piacának köszönhetően kiküszöbölheti időbeli előnyüket - írta a South China Morning Post hongkongi lap június elején.
Kína azzal egy időben gyorsította fel az 5G hálózatok kiépítését, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva kizárta a Huaweit az ötödik generációs mobilhálózati fejlesztésekből. Washington vádjai szerint a Huawei hálózati berendezései lehetővé teszik a kínai hírszerzésnek, hogy hozzáférjen az adatforgalomhoz.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium május közepén feltette a Huaweit és 68 leányvállalatát arra a feketelistára, amelyen az Egyesült Államok nemzetbiztonságára vagy külpolitikai érdekeire potenciális veszélyt jelentő cégek szerepelnek. Ezek a vállalatok az amerikai kormányzat engedélye nélkül nem vásárolhatnak alkatrészeket vagy technológiát amerikai cégektől.