A fehérjék szintetizálására képes AI modellt fejlesztettek ki az EvolutionaryScale és az Arc Institute biológusai és evolúciós szakértői.  Az ESM3 az első olyan generatív modell, amely képes a biológiai struktúrák megértésére, és arra, hogy a fehérjék szekvenciáját és funkcióit egyesítve új, még nem létező fehérjéket hozzon létre.

Az  ESM3-at 3,15 milliárd fehérjeszekvenciából, 236 millió fehérjeszerkezetből és 539 millió fehérjejegyzetből generált, összesen 771 milliárdnyi adat segítségével tanították meg az evolúció szimulálására. A kutatók szerint ez olyan, mintha több mint 500 millió évnyi evolúciós információit tápláltak volna bele a mesterséges intelligencia alapú programba – írja a bgr.com

Az MI ezen új generációs alkalmazásai lehetőséget adnak arra is, hogy a tudósok programozhatóvá tegyék a biológiai rendszereket. 

A modell hatalmas mennyiségű adatot tud feldolgozni, így komoly tudományos áttöréseket hozhat az orvosi kutatásokban és a biotechnológiában. Az ESM3 segítéségével egy új fehérjét máris sikeresen szintetizáltak: ezt esmGFP-nek nevezték el, aminek segítségével lehetőség nyílik az emberi evolúció részletesebb vizsgálatát segítő, további modellek kifejlesztésére.