Lisa Strauss, az alvászavarok kognitív viselkedéses kezelésére szakosodott pszichológus szerint millió és egy módja van annak, ahogyan a kijelzők képesek alvásproblémákat okozni.

A szakértő szerint a probléma alapját az adja, hogy az elektromos fényt az agyunk úgy dolgozza fel, mint a napfényt, ami elnyomja a melatonin termelését, késleltetve ezzel a mélyalvást.

Az elégtelen mennyiségű és minőségű alvás márpedig semmi jóra nem vezet: többek között számos negatív egészségügyi problémát okozhat. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a harmincas, negyvenes éveinkben tapasztalt alvászavarok még a később kialakuló memória- és gondolkodási problémákkal is összefüggésbe hozhatókírja a Euronews.

Melissa Milanak, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem alvásegészségügyre szakosodott docense azt nyilatkozta, hogy az okostelefonok különösen rossz hatással vannak a cirkadián ritmusra, amely az alvást és a hormonokat is szabályozza.

A szakértő szerint az agyunknak le kell nyugodnia lefekvés előtt, hogy pihentető mélyalvásban legyen részünk.

Milanak azt javasolja, hogy a lefekvés előtti órát például töltsük azzal, hogy meleg fürdőt veszünk, podcastot hallgatunk vagy elkészítjük a másnapi ebédet. A szakértők megjegyzik azt is, hogy érdemes a tevékenységeinket egy másik szobában végeznünk, hogy az ágy kizárólag az alváshoz kapcsolódjon.

Ugyanakkor a kései telefonozás okozta károkat is lehet minimalizálni a szemkímélő vagy éjszakai üzemmód bekapcsolásával a készülékünkön, vagy a Ne zavarjanak mód beállításával, továbbá azzal, ha a telefont ferde szögben és távol tartjuk az arcunktól, illetve, ha a fény erejét minimálisra állítjuk.

Aki a telefonján függ, az ne csodálkozzon, ha mentális problémák és alvászavarok gyötrik

A Magyar Alvás Szövetség azonnali cselekvésre szólítja fel a szülőket, a pedagógusokat az elektronikus eszközöket, a közösségi médiát használó gyerekek és serdülők egészségének védelme érdekében.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→