Sam Altman vezérigazgató jelenleg a világ vezető országait járja, hogy a döntéshozókat meggyőzze a mesterséges intelligenciára épülő rendszerek hasznosságáról.
Két nappal korábban például kijelentette, hogy cége elhagyhatja az Európai Uniót, „ha nagyon nehéz lesz megfelelni” az Európai Unió mesterséges intelligenciáról tervezett szabályozásának.
Pénteken azonban a Twitter-oldalán már azt jelezte, hogy izgatottan várja a további munkát az unióban.
Halálra van ítélve az EU-ban a mesterséges intelligencia?
Nem kegyelmez az Európai Unió annak a mesterséges intelligenciának, amely szándékosan vagy a hibás működése miatt minősített adatokat szivárogtat ki, ezzel megszegve az adatvédelmi törvényeket. Elkészült az Európai Unió mesterséges intelligenciát szabályozó modern törvénykönyve, a világon elsőként. A tervezetet még a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk. A szabályozás a lehetséges kockázatokat értékelve eltérő szigort ír elő az egyes típusokra. A chatGPT-re nagyobb szigor vár, mivel nincs meghatározva működésének konkrét célja, ami növeli a kockázatokat. Bővebben>>>Etikus és emberközpontú rendszereket vár el az EU
Az Európai Parlament (EP) szakbizottságai május elején elfogadták a mesterséges intelligencia alkalmazására vonatkozó első uniós szabályozás megalkotását célzó tárgyalási álláspontjukat, amelyben új átláthatósági és kockázatkezelési kötelezettségeket írnának elő. Céljuk, hogy emberközpontú és etikus mesterséges intelligencia-rendszerek jöjjenek létre.
A szabályozás értelmében tilos lenne az emberek biztonságát veszélyeztető, például a tudatalatti vagy a szándékosan manipulatív technikákat alkalmazó rendszerek alkalmazása, vagy olyanoké, amelyek társadalmi, viselkedési gazdasági helyzet és személyes jellemzőik alapján osztályoznak.
A képviselők betiltanák a biometrikus megfigyelést és az érzelmek felismerését alkalmazó rendszereket is.
Az EP képviselői szeretnék erősíteni a polgárok azon jogát, hogy panaszt nyújthassanak be a szóban forgó rendszerekkel kapcsolatban és magyarázatot kapjanak a jogaikat jelentősen érintő, nagy kockázatú rendszereken alapuló döntésekről. Emellett megreformálnák az EU mesterséges intelligenciával foglalkozó hivatalának szerepét is, amelynek feladata lenne a témába vágó szabályozás végrehajtásának nyomon követése is.
Folyamatosan a veszélyeket tárják fel
Márciusban az olasz hatóságok adatvédelmi aggályokra hivatkozva letiltották a hozzáférést a ChatGPT-hez az országban. Az adatvédelmi hatóság szerint a chatbot vizsgálatakor „nem találtak megfelelő jogi alapot, amely megindokolná a nagy mennyiségű személyes adat gyűjtését és tárolását, ami a felület működtetéséért felelős algoritmusok tanítását szolgálja”.
Az Europol március végén felhívta a figyelmet a ChatGPT veszélyeire, amelyek között adathalászati kísérletek, dezinformációk terjesztése és kiberbűnözés is szerepel.
A technológiai ipar vezető szereplői nemrég nyílt levélben sürgették a mesterséges intelligencia fejlesztésének azonnali felfüggesztését a társadalmat fenyegető kockázatok miatt.
Az Élet Jövője Intézet (Future of Life Institute) által kiadott dokumentumot mintegy ezren írták alá, köztük Elon Musk, a Twitter tulajdonosa, a Tesla alapítója, valamint Steve Wozniak, az Apple társalapítója.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!