A generatív mesterséges intelligencia (MI) rendszerek „jelentős zavarokat” okozhatnak a munkaerőpiacon
– írja a Business Insider a Goldman Sachs új kutatása alapján.
Az elmúlt hónapokban futótűzként kezdett terjedni az ilyen alkalmazások népszerűsége, különösen az OpenAI ChatGPT-je. A chatbot olyan felkapott lett, hogy több más tech céget is arra ösztönzött, hogy saját MI-rendszereket hozzon létre, ilyen például a Google Bard szoftvere is.
A generatív MI a mesterséges intelligencia egy olyan típusa, amely képes a felhasználó kérésére szöveget vagy más tartalmat generálni.
A kutatók az amerikai és európai foglalkozásokra vonatkozó adatok elemzése alapján becsülték meg, hogy az új technológia 300 millió teljes munkaidős állást tehet ki az automatizálásnak, ha beváltja az ígért képességeit.
- A jelenlegi munkahelyek nagyjából kétharmada ki van téve a mesterséges intelligencia valamilyen mértékű automatizálásának – ez azonban pozitív következmény, hiszen megkönnyíti és gyorsítja a munkafolyamatokat.
- A munkák negyedét pedig könnyen helyettesíteni is tudja majd.
A szellemi foglalkozásúak vannak a legnagyobb veszélyben
A jelentés kiemelte, hogy a jogi dolgozók és az adminisztratív személyzet különösen ki van téve a fenyegetésnek, mely szerint a chatbotok elveszik a munkájukat.
Ez azért van így, mert a jogi szolgáltatások iparágát viszonylag kevés olyan foglalkozás alkotja, amelyek már most is nagymértékben ki vannak téve a mesterséges intelligencia automatizálásának
– mondta Manav Raj, a Pennsylvaniai Egyetem adjunktusa az Insidernek.
Közben új munkahelyeket is teremthetnek a chatbotok
A generatív mesterséges intelligencia széles körű bevezetése jelentős munkaerőköltség megtakarításához is vezet, de új munkahelyeket is létrehozhat.
Már most több új munkakört teremtett, köztük a prompt mérnököket, amelynél már nem kódokat kell írnia a mérnöknek, hanem a chatbotok tesztelése után szövegesen értékeli az eredményeket.
Az új technológia a globális munkatermelékenységet is javíthatja. A Goldman becslése szerint az MI rendszerek akár 7 százalékkal is növelhetik az éves globális GDP-t.