Az már most létszik, hogy a dróntechnológia felhasználási területei egészen széles tartományban mozognak, kezdve a mezőgazdaságtól, a közszolgáltatásokon, baleseti helyszínelésen át egészen a szállításig. Egyes becslések szerin a dróniparág értéke 2035-re elérheti a 10 milliárd eurót, de lehet, hogy ennél is sokkal nagyobb volumenű lesz - mondta a miniszter.
Magyarország Európa egyik vezető high-tech-ipari tagállama, amely pozíciót a jövőben is meg szeretné tartani. Ebben nagy szerepet szánnak az egyetemeknek is, külön öröm például, hogy az Óbudai Egyetemen már kreditpontot ér a tárgy, amelynek keretében a hallgatók drónirányítási ismereteket szerezhetünk.
Kapcsolódó
Idén életbe lépett egy közös európai uniós drónszabályozás, Magyarország pedig azon dolgozik, hogy kialakítsa a hazai jogszabályi környezetet. Ez várhatóan 2020 nyarán életbe is léphet - mondta Palkovics.
Ebben számos kérdésre kell választ adni, olyanokra is, amelyekről egyelőre nagyon kevés információ áll rendelkezésre. A miniszter példaként említette a drónelhárítás kérdését. Az nyilvánvaló, hogy a repülőterek környezetében nem szabad drónt reptetni, de mi történik például akkor ha a Hármashatárhegyen a légifolyosó környezetében jelennek meg ezek a pilóta nélküli eszközök. Palkovics szerint meg kell határozni azokat a területeke,t amelyek kiemelt védelmet élveznek majd.
Ilyenek lesznek többek között a
- kritikus fontosságú infrastruktúrák,
- a paksi atomerőmű
- a diplomáciai- és kormányépületek
- a honvédségi területek
- és a Zalaegerszegi tesztpálya is.
A szabályozás a magánélet védelmére is nagy hangsúlyt fektet majd
- tette hozzá a miniszter.
Meg kell határozni például, hogy magánterületek, telkek fölé milyen engedélyek birtokában lehet repülni.
A hazai drónszabályozásban a HungaroControl Zrt.-nek van a legnagyobb szerepe. Szepessy Kornél, a cég vezérigazgatója megerősítette, hogy olyan szabályi rendszert szeretnének, amely megoldást jelent mind az üzleti, szakmai és a magánfelhasználóknak is.
Szepessy
a drónhasználóktól egyelőre bizalmat és türelmet kér.