A Google keresés jövője is a mesterséges intelligencia lesz, de nem egy chatbottal történő beszélgetésre kell készülni. A tech cég bejelentése szerint a kereső felülete túl sokat nem változik, csak helyet kap egy MI alapú rendszer is, amely a meglévő keresési eredmények alapján ad egy komplex választ mostantól.
Azért rá fogunk ismerni
Ráadásul mivel mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszerről van szó, nemcsak a korábbi beszélgetésekből és netes információkból, hanem a kérdésekből is képes lesz tanulni.
A hirdetések is teljesen megváltoznak
Nem a weboldalak kattintásszáma fog számítani, ugyanis a legtöbb információt a Google új MI alapú keresőmotorja fogja megmutatni a felhasználóknak, nem kell majd a weboldalak többségére ellátogatni.A Google jó helyen érzi magát a piacon és úgy látják, hogy elmúlt az az idő, amikor egy-egy mondatra csak linkeket kapunk válaszként, ráadásul már hang- vagy képalapon is tudunk böngészni.
A Google azért kapcsolt rá ennyire az új keresőmotor kifejlesztésére, mert az OpenAI ChatGPT-je és a Microsoft Bing keresőben használható MI alapú alkalmazása egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Körülbelül egy hónapja jelentek meg hírek arról, hogy a dél-koreai szórakoztatóelektronikai óriás, a Samsung azt fontolgatja, hogy a Google-t a Microsoft Bingjére cseréli le alapértelmezett keresőmotornak a készülékein.
A Bing évekig a keresőmotorok egyik alulmaradója volt. A Statcounter adataiból is jól látható, hogy messze a Google a legnépszerűbb keresőmotor, ugyanakkor minimális csökkenés az egy évvel ezelőtti adathoz képest észlelhető.
- A Google reakciója a Samsung fenyegetésére a The New York Times szerint „pánik” volt.
- Becslések szerint évi 3 milliárd dollárnyi bevétel volt a tét a Samsung-szerződéssel. A hasonló Apple-szerződéshez pedig 20 milliárd dollár kötődik, így nem volt mindegy, hogy a Google mikor lép.
A Google egyébként már néhány hete megnyitotta a hozzáférést a Bardra keresztelt mesterséges intelligencia alapon működő chatbot eszközéhez, amely egyébként közvetlen versenytársa a ChatGPT-nek is, de akkor még azt mondta a cég, hogy
„ez egy különálló, a Google keresőmotorját kiegészítő élmény”.
Most azonban egyértelműen kiderült, hogy MI alapú lesz a legnépszerűbb keresőmotor. Kérdés csak az, hogy meg tudja-e tartani a Google a vezető helyet még így is, vagy túl későn vágott bele a fejlesztésekbe a vállalat?